Ametüst

Ametüst

Ametüst on üks maailma populaarsemaid ehtekive. Teda leidub väga erinevas kvaliteedi- ja hinnaklassis; hinnatud ehtekivi on ka roheline ametüst. Energia poolest tuntud loodusliku rahustaja ja lõõgastajana, soodustab vaimset arengut.

Märksõnad: vaimne teadlikkus, vaimne kasvamine, intuitsioon ja sügavam mõistmine, rahustav, puhastav, blokkide eemaldaja, suhted, unistuste täideviija, kaitse, harmoonia, meeleselgus, keskendumine.

Vaimne mõju
Kõrge vaimse vibratsiooniga kristall, mis toetab vaimse kasvamise teekonnal. See erakordselt võimas poolvääriskivi hoiab eemal madala sagedusega emotsioonid ja inimesed ehk annab tugeva kaitse. Ta oskab endaga kaasa tuua rahu ja tasakaalu ning sobib suurepäraselt meditatsiooniks ja keskendumiseks.

Ametüst on seotud tundlikkusega inimeste vahelistes suhetes – ta soodustab sisemiste piirangute ja konfliktide ületamist partnerite vahel (sh armastussuhted). Aitab vabaneda halbadest harjumustest (sõltuvus alkoholist). Kõrvaldab hirmud muutuste ees ja laseb suhtuda tulevikku rahulikult. Viib tasakaalu füüsilise, mentaalse ja vaimse keha.
Mõju tervisele
Ergutab hormoonide tootmist ning tasakaalustab ainevahetust. Mõjub eriti hästi nii peavalude ja migreenide ning närvidest tingitud valude ja pingete, peapöörituste, nägemis- ja tasakaaluhäirete korral. Tugevdab organismi üldist seisukorda, kaitstes ja ergastades näärmete ning hormoonide talitlust. Leevendab diabeedist tingitud vaevusi ning parandab ainevahetust. Aitab madala vererõhu, kehvveresuse ja teiste verehaiguste korral. Mõjub rahustavalt neurasteenia, hüsteeria, hirmuneurooside, langetõve ja tavatute meelereaktsioonide puhul, aga toob ka hea une ja leevendab unehäireid. Väidetavalt on tal mõju, mis leevendab pohmelli ning aitab üle saada sõltuvustest.
Põnevat
  • Brasiilias leiduv ametüst kasvab tihtipeale geoodidena, mis moodustavad n-ö koopad ja on nii suured, et võid vabalt sees püsti seista.
  • Ametüst tähendab kreeka keeles "mitte purjus". Väidetavalt leevendab see kivi pohmelli ning aitab üle saada sõltuvustest.
  • Kuni 19. sajandini oli ametüst samas hinnaklassis rubiini ja smaragdiga, aga tema väärtus hakkas langema pärast seda, kui avastati suured Brasiilia ametüsti leiukohad.
Hoolitsemine
Paar korda kuus voolava vee all saad kristalli maha laadida. Puhastamiseks pese leige seebiveega, vajadusel kasuta pehmet harja. Ametüst ei talu kõrget temperatuuri – näiteks pikalt päikese käes lesimist, kuuma vett, söögitegemise aurusid, sauna, kuna võib siis oma värvi kaotada. Väldi kodukeemia ja parfüümidega kokkupuudet. Ole temaga õrn, sest ametüst võib hoobi tagajärjel lihtsalt praguneda.
Sobivus tähtkuju järgi
Ambur, Veevalaja, Kalad, Jäär

Imeline valik ehteid — Ametüst

Vaata kõiki ehteid kiviga Ametüst