Pärlitega vägivalla vastu

Kuidas aidata naisi, kes teavad oma kogemustest, mis on koduvägivald? Otsustasime uurida otse allikast, sõita Pärnusse ja rääkida elluritega Pärnu Naiste tugikeskusest.

Tagasi tulime teadmisega, et alustuseks saab aidata kahe asjaga – rääkimise ja pärlite ostuga. Ah et mis mõttes? Loe pikemat lugu ja siis mõistad.

ehted pärlid

 

Arvasime, et meid ootavad ees kõledad ruumid ja kurvad naised, aga ei, ootas hoopis kodune, kuldse vetsupotiga korter ja kamp itsitavaid naisi. Ellujääjad ehk ellurid, nagu nad ise ennast nimetavad, sest „ohvrid“ nad olla ei taha, see kütab ohvrihoiakut. Räägivad muigvel näoga, et tugikeskuses on lihtsad reeglid – ei tohi juua, nutta, suitsetada ja peab kasvatama kaktuseid.

Aga kus on siis kurvad lood? Tugikeskuse juhi Margo Orupõllu jutust koorub põhjendus, miks me ootuspärast musta masendust eest ei leidnud – neil on põhimõte, et valusatesse lugudesse ei tohi kinni jääda. Keskenduda tuleb lahendusele. Ja lahendused on alati olemas, isegi kui nendeni jõudmine võtab kolm keerulist aastat ja 42 ametkonna „Võimumaratoni“ läbimist.

Tore, keskendume lahendustele, nende pärast me ju kohale sõitsimegi. Lähme asja juurde. Kuidas me aidata saame?

Kõige rohkem aitab rääkimine

Margo ütleb, et naised on tihti ta peale pahased: „Nii rumal inimene, üldse ei saa minust aru. Räägib asju, mida ei ole võimalik teha. Üldse ei hala minuga koos.“. Aga Margo ei hala, proovib hoopis naisi panna tunnistama ebamugavat – vägivallaringi saab katkestada ainult naine ise.

Ja esimene samm vägivallaringi katkestamisel on tunnistamine. Rääkimine. Nagu üks elluritest jagab: „Hästi raske on rääkida. Ma peaksin siis alustuseks endale tunnistama, midagi on valesti, et ma eksisin. Mina, kes ma 20selt olin veendunud, et vägivaldsesse suhtesse ei satu. Aga siis see juhtub ja sa hakkad endale tõde ilustama. Aga valest iseendale kõik algabki.“

Teine ellur kinnitab: „Jah, häbi on see, mis hoidis teistele rääkimast. Kuidas ma lähen kurtma, kuidas seletama, mis meie ideaalse fassaadi taga tegelikult toimub?“

Kolmas lisab: „Inimestel pole kombeks keerulistel teemadel rääkida. Kes kannatab, tõmbub eemale, seepeale tõmbuvad eemale ka ümbritsevad.“ Aga rääkimine on oluline, sest ühtlasi aitab see mõista, mis on suhtes „normaalne“.

Naised jagavad, et kui nad Tugikeskuse toel mõistsid, et rääkima PEAB, jagama PEAB, sest nii ehitad endale ülivajaliku turvavõrgustiku ja kui nad lõpuks suu lahti tegid, siis... tulid nagu paisu tagant ka sõbrannade lood, üks keerulisem kui teine.

Margo ütleb, et teda ärritab, et tihti tuntakse avalikkuses huvi ainult vägivallalugude vastu, aga hoopis olulisem on rääkida sellest, mis juhtub naistega siis, kui saabub „Iseseisvuspäev“ ehk kodust lahkumine. Üks naistest kinnitabki seepeale, et alles hiljuti jõudis ta elumuutvate taipamisteni nagu „Politsei peale saab loota“ ja „Varjupaik ei ole õudne koht“. Ja teine jagab „Ma kartsin paaniliselt, kuidas ma hakkama saan, kui kodust ära tulen. Aga ma saan.“

Ka nende lugude jagamine, et on võimalik hakkama saada ja et on pühendunud inimesed, kas oskavad aidata, on väga oluline. „Mul on hästi lihtne ja praktiline soovitus eluks,“ ütleb väike ja habras, aga kirgastavalt optimistlik ellur, „ Kui sa ei tea, mida teha, oled tupikus, siis mine Facebooki, otsi üles Margo Orupõld ja kirjuta talle. Tema aitab sul mõista kas, kuidas ja mida edasi.“

Margo võtab teema kokku: „Asjadest tuleb rääkida. Peame olema suutelised koduvägivallast täiesti vabalt rääkima, et see ei oleks enam tabuteema. Et ka kuulaja ei läheks lukku, kui keegi võtab julguse kokku ja oma muret jagab. Et kuulaja ei jääks vait, ei jookseks ära, vaid oskaks adekvaatselt reageerida: „Ahah, kas oled juba abi saanud?“.“

„Minu jaoks on kõik oma lugu rääkivad ellurid suunamudijad, nad muudavad oma tegude ja väljaütlemistega maailma. Nad on palju olulisemad suunamudijad kui suva kauba reklaamijad.“

Hästi, me aitame rääkida, suunda mudida. See blogilugu siin on esimene pääsuke.

Vanade asjade annetamisest olulisem on rahaline tugi

Aga veel, kas veel saab kuidagi aidata? Asjadega näiteks? „Jah, vahel on voodipesust ja keedupotistki abi“, vastavad naised. Aga Margo lisab: „Me ei taha muutuda prügilaoks, kuhu inimesed saavad tuua asju, mida neil enam vaja ei ole. Sestap kasutame konkreetsete asjade hankimiseks väljakujunenud võrgustikku. Aga vahel oleks naistele lihtsalt vaja toidu ostmiseks raha anda. Sestap meid kindlasti aitaksid sihitud annetused, ülekanded koos konkreetse suunisega nt „Toidu ostmiseks“ või „Vabaaja tegevusteks““.

Kes soovib rahaliselt panustada, saab ülekande teha Pärnu Naiste Tugikeskuse kontole EE122200221047053080.

Naiste tugikeskust saab toetada ka PearlPower ehteid ostes

Hästi, meile jõudis kohale, lisaks rääkimisele oleks vaja ka finantsilist tuge. Pakkugem ka seda, aga head naised, tehkem seda koos. Nii, otsustatud:

meie uuest pärli- ehk Pearl Power kollektsiooni müügitulust läheb 3% Pärnu Naiste Tugikeskuse toetuseks. 

Ehk, head õed ja mõttekaaslased, lööge kampa, ühendage meeldiv (pärliost) olulisega (hädasolija toetamine) ja aitame koos neid, keda saatus pole hellitanud! Ja räägime. Räägime. Veelkord - räägime. Ei ole ju kuigi keeruline?

 

Äärtel need kõige wildimad womanid WildWomanist ja keskel imetlusväärne Margo Ojapõld

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu Hõbedat või kulda? Mõlemaid!

  Hõbedat või kulda? Mõlemaid!

  Kui hoiad trendipulsil kätt, siis tead, et juba ammu ei hoita moemaastikul vanadest, isegi veidratest reeglitest kinni. Reegid on rikkumiseks ja stiil on eksperimenteerimiseks.

  Hõbeda ja kulla kooskandmine on juba mõned aastad olnud märk heast stiilitajust, mitte maitsevääratusest. Ole Sa kullakandja või hõbedaeelistaja, meie anname ikkagi sooja soovituse – katseta ja kombineeri, see on pööraselt šikk!

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Pärlitega vägivalla vastu

  Pärlitega vägivalla vastu

  Kuidas aidata naisi, kes teavad oma kogemustest, mis on koduvägivald? Otsustasime uurida otse allikast, sõita Pärnusse ja rääkida elluritega Pärnu Naiste tugikeskusest.

  Tagasi tulime teadmisega, et alustuseks saab aidata kahe asjaga – rääkimise ja pärlite ostuga. Ah et mis mõttes? Loe pikemat lugu ja siis mõistad.

 3. Vanem lugu Mees WildWomani ehete taga - fotograaf Keit Kangro

  Mees WildWomani ehete taga - fotograaf Keit Kangro

  WildWoman tundub ainult läbi ja lõhki naiste maailm, aga ei ole, seltskonnas on ka ägedad mehed. Siin on üks neist, saage tuttavaks – meie fotograaf Keit Kangro.

  Keit: Ehe on justkui nähtamatu nüanss, aga kui oskad märgata, siis see on tegelikult justkui pärisosa inimesest. Sellest, kas ehe annab välimusele midagi juurde, on palju vägevam märgata, kas see ka inimesele midagi juurde annab.

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi