Rollid elus: modell, sisulooja, küpsetaja, "Parim pagar" saate võitja, ema, partner, käinud mitmetel rahvusvahelistel missivõistlustel, WildWomani pikaajaline koostööpartner.

Sandra Daškova

Fotograaf: Karen Harms. Ehted ja stilistika: WildWoman. Riided: SnobTallinn. MUAH: Natalia Shishkina

Hapra olemise aga tugeva vaimuga Sandra moto on: „Elu peab olema nagu filmis“ ja all olevas intervjuus räägibki Sandra oma elu erinevate rollide hakkamasaamisest.

Emaks olemine. Sa oled kahe imearmsa tütre ema, kellega koos te küpsetate, jagate igapäeva elu ja isegi sotsiaalmeedia fotodelt õhkab suurt armastust. Aga, mis väljakutseid on emaroll sulle esitanud? Kuidas sa oled suutnud emana iseennast alles hoida/tasakaalus hoida või sündiski koos lastega uus sina?

Minu jaoks emaks olemise juures suurim väljakutse on olla kannatlik. Olen oma loomult pigem tulihingeline ning keevaline, aga laste kõrvalt olen õppinud olema kannatlikum, rahulikum, mõistvam ja arusaavam. See ei tähenda, et ma ise nüüd kardinaalselt oleksin muutunud. Minust ei ole kindlasti kadunud keevalisus, ma oskan igal ajahetkel seda ellu tagasi tuua, kui olukord nõuab. Ennast alles hoida, olles ka ema, on minu teadlik otsus. See otsus ei tulnud kohe peale lapse sündi, sest siis on periood, kus pead olemas olema oma lapse jaoks. Aga mõne aja möödudes tuletasin endale meelde, et ma ei ole ainult ema, vaid ka Naine. Mitte naine ainult enda jaoks, vaid ka oma mehe jaoks. Ehk, lapsed ei tohiks ära võtta sind ennast, vaid peaksid olema õnnelik iseenda kehas. Oma kogemuse põhjal usun mudelisse, et kõigepealt olen ise, siis oma mehe naine ja siis oma laste ema. Kui oled naisena sisemiselt õnnelik, siis on ka kõik sinu pereliikmed õnnelikud.

Sandra Daškova

Pildil: Sandra Daškova tütrega. Fotograaf: Karen Harms. Ehted ja stilistika: WildWoman. MUAH: Natalia Shishkina. Voodi aksessuaarid: SleepAngelGlobal

Keha ja vaim. Sandra, sa oled modellimõõtu vaatamata küpsetamisele. Hetkel on kuumaks teemaks body image ehk kuidas me välja näeme. Lisaks piitspeenikestele modellidele on pikka aega nö sotsiaalselt pealesurutud ideaalvormi kõrval nähtavale ilmunud pluss suuruses modellid. Kumba sina pooldad, kas ideaalmaailma või loomulikku maailma? Kas sina tunned sotsiaalset survet väljanägemise osas?

Mina usun, et kui inimene on enesekindel ja õnnelik, siis ta näebki ilus välja, olenemata sellest, kas ta on piitspeenike või kurvikas. Oluline ei ole mingile standardile vastata, vaid mõista, kes ja milline sa oled seesmiselt ning oma väljanägemine vastavalt sellele kohandada. Kui sa kannad oma figuurile sobivaid ehteid ja riided, siis näedki juba ilus ja stiilne välja. Ei ole vaja end muuta kellekski, kes sa ei ole.

Minule on väga oluline hea enesetunne, hea füüsiline vorm ja see, et ma oleksin oma kehaga sõber. Sellest lähtuvalt teen ka vastavaid otsuseid. Mulle meeldib trenni teha, aga samas mulle meeldib ka kõike süüa. Söömise osas olen teadlikult otsustanud, et hoian tasakaalu.Näiteks, kui söön palju magusat, siis tean, et pärastpoole teen tervislikumad valikud.

See muidugi ei käi lihtsalt, et otsustan ja kohe nii on, seda otsuse elluviimist tuleb harjutada, tuleb õppida olla tugeva iseloomuga. Mul on olnud ka raskeid perioode, mil libastun, aga oluline on alguspunkti tagasi jõuda. Tasub ka endale meelde tuletada, et kui sul on raske, küsi abi. Miks mitte küsida abi toitumisnõustajalt, eratreenerilt või rääkida vahepeal psühholoogiga. Muide, mina käin psühholoogi juures, räägin talle oma murest ja sageli juba rääkimise ajal leian ise lahenduse!

Sotsiaalne surve jälitab meid kõiki igal sammul. Surve, mida mina tunnen, on olla koguaeg ideaalse välimusega, meigitud ning töödelda oma fotosid. Minu jaoks ei ole see päris maailm, kus naine näeb absoluutselt igas elusituatsioonis välja perfektne. Minu arvates on sel viisil oht oma tõeline mina, tõeline naine endas, ära kaotada. Ilma meigita naiselik naine on väga ilus. Samas, tunnen, et peab välja tooma ka seda, et üks asi on pluss suurus; hoopis teine on ohtlik sotsiaalne trend, mille kohaselt justkui peab tunnistama ilusaks inimesi, kes on ohtlikult ülekaalus. Leian, et see on vastutustundetu nende inimeste endi vastu, sest seda tehes väheneb nende motivatsioon end kokku võtta ning tervislikuma keha nimel pingutada. Samuti on see kohutav eeskuju ka noorematele põlvkondadele.

Armastuse suhe. Kas armastus lihtsalt on või tuleb suhte toimimise nimel siiski tööd teha?

Iseenesest juhtub armumine, aga armastus on otsus, mis võetakse paarina koos vastu ning kui otsustate koos edasi minna, siis tuleb selleks ka tööd teha. Ilma vaeva nägemata võib ju koos kulgeda, aga sellel ei pruugi olla mingit suunda ja teed võivad peagi lahku minna. Tihti juhtub nii, et romantika ja armastus võivad argiellu ära kaduda. Näiteks, mina koos oma mehega planeerin kvaliteetaega. Palume, et keegi vaataks lapsi, et saaksime olla kahekesi. Läheme ja teeme miskit, mis hoiaks romantikat ja armastust. Kusjuures, kvaliteetaeg, on üks viiest armastuskeelest. Teised neli armastuskeelt on tunnustussõnad, teenimiskunst, kingituste saamine ja füüsilise puudutuse keel – usun, et kui neid kõiki tasakaalukalt kasutada, siis see loobki tervikliku ja rahuloleva suhte. Meil mehega on erinevad armastuse keeled. Minu armastuse keel on näiteks kingituste saamine. Mulle meeldib kingitusi saada ja mulle meeldib neid ka teha. Minu jaoks on kingituste tegemise juures oluline see, et need oleks läbimõeldud. See emotsioon, kui kingisaaja avab kingi on lihtsalt imeline. Minu mehe jaoks ei ole see armastuskeel nii oluline, aga ma annan talle tihtilugu vihjeid, selleks et tal lihtsam oleks.

Sandra Daškova ja Roone

 Pildil: Sandra Daškova & Roone  


Töö ja avalik elu. Sinu karjääri vaadates tundub see uskumatu - naine otsustab küpsetada ja on kohe Eesti parim pagar. Naine otsustab iludusvõistlusele minna ja saab kohe pärjatud tiitlitega. Alustad sisuloomist ning kohe on jälgijaid. Mis on sinu salarelv, et saavutada kohe „parima“ tiitel ning edu? Avaliku elu rolliga tuleb kaasa ka avalik tähelepanu, mis ei ole alati heatahtlik, millest on tehtud sinu raudrüü, millega ennast avalikkuse eest kaitsed?

Minu edu taga on üks väike saladus. Nimelt teen seda, mis mulle väga meeldib ja teen seda südamest ning hingega! Näiteks küpsetamise puhul, avastasin, et see tuleb mul imehästi välja ja et, see pakub suurt naudingut. Teiseks edu saladuseks pean minusse uskuvaid ning toetavaid inimesi.

Minu mees Roone julgustas mind minema „Eesti parima pagari“ saatesse, öeldes: „Mine tee midagi enda jaoks, ma vaatan lapsi“. Heast partnerlussuhtest sünnib palju – oma teist poolt mõistes ja toetades saab talle anda tiivad. Kui sul on toetaja, siis on palju lihtsam olla edukas ja saavutada seda, mida hing ihkab.

Avaliku elu tegelasena ma jälgin väga hoolega, mida ja kuidas ma ütlen ja oma tegemisi jagan. See on sinu enda teha, millise kuvandi sa endast inimestele lood. Ma ei räägi sotsiaalmeedias seda, mida sülg suhu toob, vaid ma võtan aega, et oma mõtted ja sõnad läbi mõelda, jäädes siiski alati iseendaks. Kuigi mul ei ole palju negatiivset tagasisidet, siis avaliku elu tegelasena, pead arvestama, et seda võib juhtuda. Mul pole negatiivsete kommentaaride puhul vaja halvasti tunda, sest pigem on sellel inimesel endal mingi probleem või mure ja ta lihtsalt ei oska sellele lahendust leida ning tihtilugu on lihtsam kellegi peal välja elada. Kui keegi mulle midagi halvasti ütleb, siis ma olen öelnud, et aitäh probleemile viitamast – jään alati viisakaks ega lasku vaidlustesse. Mulle ei meeldi halvasti öelda, sest ma ei näe sellel väärtust. Olen alati pigem positiivse ja rõõmsa ellusuhtumisega.

Elu mänguvalem. Kui sa oma elu erinevad rollid kõik kokku paned, mis on sinu elumängu filosoofia ehk milles peitub sinu jaoks õnn?

Edukas elumäng ja õnn on kaks eraldi teemat minu jaoks. Väiksest saadik on minu elu moto olnud: „Elu peab olema nagu filmis“. Oma elus on võimalik tegelikult kõiki filmilikke stsenaariumeid ise luua. Näiteks, super hästi õnnestuvad mul enim romantikafilmide laadsed ettevõtmised. Need nõuavad veidi aega, planeerimist, läbi mõtlemist, aga kõige sellega pakud põnevust ja elevust mõlemale. Kui sa tahad elu, mis oleks nagu filmis, siis ei saa elada ainult oma otsuste järgi, vaid pead ka juhinduma oma kirest.

Kirg on väga oluline elumängu osa, sest see loob sinu enda. Kui sul on mingi soov, siis ei tohi seda alla suruda, hoopis järgi seda ning vii see ellu. Kui tunned, et ei ole suurt kirge, siis lihtsalt märka ja juhindu enda emotsioonidest, nendest, mis sind elevile ajavad. Sest, kui sa ei märka iseendas väikeseid kirepuhanguid ja ei lase neid valla, siis korraldab elu end ise sinu eest ära. Elu edukaks mänguvalemiks on minu jaoks erinevate rollide vahel tasakaalu jäämine. Võtan aega, et igale rollile võrdselt tähelepanu anda ning see loob minu elu ühtseks, õnnelikuks, tervikuks.

Elamine ja elu on üks teadlike otsuste jada. Lased elul kirglikult kulgeda, aga teed suuna hoidmiseks teadlikke otsuseid. Aga, mis on õnn? Erinevatel eluetappidel on mul olnud erinev arusaamine õnnest. Hetkel on minu jaoks õnn see, kui saan olla terve perega kodus ja olen seisus, kus ma ei muretse elu pisiasjade pärast. Õnn on oskus olla rõõmus ja õnnelik elu üle. See oskus tuleb harjutades.

Sina ja ehted. Mis ehted tähendavad sinu jaoks?

Lapsest saadik olen kandnud kõrvarõngaid ning tänaseni on mul harjumus, et ilma kõrvarõngasteta ei lähe ma mitte kuskile. Ilma on lihtsalt kuidagi nii tühi olla. Ehted annavad väljanägemisele selle viimse lihvi. Ehted võivad olla küll tagasihoidlikud ja väiksed, kuid siiski annavad nad sära ja raamivad sind. Ehetega saab väljendada enda olemust ja sisemust. Ehted aitavad luua tervikliku ja naiseliku naise. Mulle meeldivad ehted, millel on väärtust. Ehted, millel on mingi lugu. Iga ehe on minuni jõudnud põnevat teed pidi. Hindan väga lihtsaid ehteid ning naiselikke kive – teemant ja rubiin. Mul on hea meel, et minu mees kingib mulle vahel ehteid, mis on kvaliteetsed ning hoiavad ajas oma väärtust.

Sandra Daškova

Pildil: Sandra Daškova. Fotograaf: Karen Harms. Ehted ja stilistika: WildWoman.  MUAH: Natalia Shishkina

Veel Wildwomani lugusid

  1. Uuem lugu NAISTE LOOD.  LOTTA-LORETTE KALMARU

    NAISTE LOOD. LOTTA-LORETTE KALMARU