Naiste Lood. Pärnu Naiste Tugikeskuse juht Margo Orupõld

Rollid elus: juht, paadunud ettevõtja, seikleja, käsitööfänn, (kunstniku) ema, abikaasa, elupäästja. Ja Wildwomani naiskonna inspireerija.

„Minu elu moto on – põnev peab olema ja nalja peab saama. Ei ole mõtet ühtegi asja ette võtta, kui põnev ei ole. Isegi mitte inimõiguste eest võitlemist.“


Foto: Martin Kirikal

„Harjuta ennast mõtlema nii nagu Margo“, tahaks kõigile naistele soovitada. Iseendale kõigepealt.

Kohtume Margo Orupõlluga Pärnu Naiste Tugikeskuses, kuhu tulime naistele jõulukinke tooma. Vestleme tunde. Kuulame, õpime tarkusi ja mõtleme, et „Ohh, õppida on palju.“ Puhas inspiratsioonipahvak, loodetavasti teilegi.

Me teadsime juba varem, et Margo oli minevikus TPI majandusharidusega hard-core ettevõtja. Mida kõike ta ei ole teinud – käsitööäri püsti pannud, toidupoodi pidanud, laene vahendanud ja läbi ühenduse Ettevõtlikud Naised suguõdesid äri tegema utsitanud. Aga kuidas ometi hard-core ettevõtja sotsiaalvaldkonda maandus?

Kirg lahendusi leida ja eneseareng

Margo selgitab, et Pärnu Tugikeskusesse teda kutsuti, täpsemini seda käivitama. „Ma ei osanud sellesse teemasse ausalt öeldes kohe suhestuda, see oli minust kuidagi kaugel, koolis olin mina see, kes poistele tappa andis.“ (Muigab.) „Aga kui on vaja korraldada, siis saab tehtud. Aitasin alustuseks koolitusi teha, otsisin ruumid, koolitaja, tõin saiad ja kohvi. Aga siis öeldi, et juhti on ka vaja. Ja minu reaktsioon oli teie omaga sarnane – oot, ma olen ettevõtja, mitte ema Teresa. Aga hulk kurbi silmi vaatas mulle vastu ja andsin sõrme, esialgu aastaks. Aasta pärast olin kõrvuni sees.

Siin varjupaigas saavad minu huvid ja teiste vajadused omamoodi „õigesti“ kokku. See, mida teeme, ei ole vastupidiselt eelarvamusele ema Teresa töö. Olen jäänud isegi siin ettevõtjaks, mul on oma huvi. Minu moto on – põnev peab olema ja nalja peab saama! Ei ole mõtet ühtegi asja ette võtta, kui põnev ei ole. Nii on ka naiste tugikeskusega. Puhas põnevus: esile kutsuda oluline muutus valdkonnas, millest alguses ei tea midagi. Pidevalt tuleb uksest sisse uus keeruline lugu ja minu kirg on lahenduste leidmine. Tühja, mis naisega elus juhtunud on, keskendume hoopis sellele, mida teha annab!

Teine kapital, mida ma siit kogun, on teadmised. Olen alati öelnud, et kui ma siin enam ei arene, siis lahkun. Aga siin pean olema väga laia silmaringiga, kuna selleks, et suuta lahendusi leida, pean õppima psühholoogiat, juriidikat ja palju muud. Nii palju on arenemisvõimalust!

Hädaldamine ei aita, tegutsemine ja lust aitab!

Uurime, kuidas Margo suudab kõikide nende keeruliste lugude ja olukordadega toime tulla ilma ise murdumata. Muidugi saame ka sellele küsimusele vastuse, mida tasuks paljudel naistel (meil ka!) kuklasse salvestada.

Margo: „Me ei keskendu nendele korduvatele kurbadele lugudele, seepärast see ei traumeeri nii rängalt. Minevikku me muuta ei saa, me tegeleme tulevikuga, keskendume lahendustele. See töötab.

Vahel naised on isegi vihased minu peale. Ütlevad, et nii rumal inimene, üldse ei saa minust aru, üldse ei hala minuga koos. Aga mina ei suuda mõista, mis kasu on koos halamisest.

Me üldse ei keskendu sellele, mis on halvasti, püüame alati vaadata asju teise nurga alt. Üks näide. Oli aasta 2013, riigikogus oli 8. märtsil oluline sündmus, räägiti naistevastasest vägivallast. Ühel hetkel tõuseb püsti meie sotsiaalminister ja teeb valju häälega teatavaks: „Eestis sellist probleemi ei ole!“. Oi, kui piinlik, oi kui ignorantne! Aga mis ma teen siis selle peale, hakkan halama või? Ei, meie tegime sellest oma eesmärgi, arenguplaanigi panime kirja ja pusade peale trükkisime kah: „Eestis sellist probleemi ei ole!“.

Jah, julgete ideede puudust meil ei ole, lustiga tegutsemine aitab tulemuseni jõuda. Meie ei taha „prostasid“ ideid, ei taha korrata teisi. Me oleme valinud põhimõtte, et teeme pigem läbi nalja, siis ei ole kellelgi paha ja piinlik. See on siiani õnnestunud, isegi riik on küsinud – kas tõesti saavutate nii väikese rahaga nii palju? Meie ideekanal on Tallinn-Pärnu maantee, eriti üksi autoga sõites tulevad head ideed.“

Julguse seeme on lapsepõlves ja vist ka geenides

Lõpetuseks võtame ise ka julguse kokku ja viime jutu sügavamatelt teemadelt hoopis välimusele. Tundub kuidagi tobe küsida, aga küsime ikka – „Sa näed nii püss välja, vaatame sulle peale ja kohe mõtleme: „See naine on julge, oskab ennast kehtestada.“ Kas enne tuli välimus ja siis alles hakkasid uksi paugutama või said „tee peal“ aru, et välimus aitab saavutada, mida sul vaja on?“

Margo: „Ma arvan, et välimusega eksperimenteerimine, nagu ka igasugu asjade ettevõtminegi, on julguse teema. Ja sellega on nii, et see kas sul lihtsalt on või ei ole.

Kõige hullemad asjad mu elus on piirid. Meie maailmas on piire nii palju: „Ma ei tohi seda teha“ jne. Ma alati küsin, endalt, teistelt – aga kus see kirjas on, et ei tohi?

Ma ei teagi, kust minu julgus ja vabadus tuleb. Ma olen isa kasvatatud laps. Ka mu isa oli selle hoiakuga – „kõik on võimalik“. Elasime jõe ääres, kõrval oli masinatehas, piimatehas, kalakombinaat jm. Kolasime seal poistekambaga ringi. Minu nukumajad olid kaluripaatides. See oli pesuehtne Pipimaailm. Millegipärast mäletan, et kogu aeg hüppasin ülevalt alla, luud pidevalt katki. Vabaduse maitse oli suus, minu elu ei olnud korrektsed nädalalõpu-jalutuskäigud pargis.

Mul on kunstnikust laps (Flo Kasearu, kes ei tea. Toim.) Küllap ka see, mis on teda looma sundinud, on kuskilt tulnud. Kuskilt meie ühistest juurtest, geenidest. Jah, midagi ei ole teha, geenid on sellised. Pane või aknad kinni, aga ikka tuleb.“

Loodame, et jääbki tulema. Siis meil on, kellest šnitti võtta!

Margo lemmik-ehted WildWoman ehtepoes. Vaata allpool:

Tegin valiku selle järgi, mis kaunistaks kandjat ja, et kandja nende ehete väljakandmisel samal ajal hätta ei jääks. Nagu näha, ei ole minu valikus käevõrusid. Mulle need meeldivad teiste inimeste kätel, kuid oma kätel tunnen, et nad ahistavad mind. Ilmselt ei oska ma neid ka lihtsalt välja kanda.

Barokkpärliga kõrvarõngad ja sõrmus oli esimene valik.

Pärl köidab alati ja sobib alati. Kui vaja, siis tõstab Sind esile. Kui vaja, toetab garderoobi. Soojendab silma ja südant. Barokkpärli võlu on minu jaoks tahumatuse ja lihvitu kooslus, nagu midagi oleks poolikuks jäänud. See ehe annab julguse ise olla ka ise pisut taltsutamata pärl.

„Ma olen väärt“ hõbekõrvarõngad

Juba nime pärast hakkab see ehe silma ja kipub minu valikute hulka. Iga inimene on väärtus ja selle ilmestamiseks sobivad need sarnase kuju, kuid siiski asümmeetrilise vormiga kõrvarõngad hästi. Piisavalt jõuline raam ruudul võimestab väärtuslikkust. Mulle üldse meeldivad eristuvad ja julged asjad. Ma ei saa aru, miks müüakse kõrvarõngaid alati kahekaupa, palju toredam oleks neid ükshaaval osta ja kombineerida. Mulle väga meeldivad lõbusad kõrvad st. kui kasutada stiililt sarnaseid, kuid värvilt või mingi detaili osas erinevaid kõrvarõngaid.

„WildMe“ kuukiviga kõrvarõngad

Nagu juba teate, mind köidab huvitav, tavapärasest erinev lahendus, vorm. Need kõrvarõngad jätkavad sama rida. See on hea tasakaal tagasihoidliku ja ekstravagantse vahel. Hullu ei ole pandud, kuid erinevus köidab pilku.

Spinelliga hõbesõrmus.

Lihtne, lakooniline, jõuline ja tagasihoidlik, kõike ühekorraga. Nagu inimenegi, seinast-seina. Kord vaja vabadust ja korrastamatust, siis konkreetsust. Just nii nagu sel päeval tunne.Must ruut keset sõrmust on nii kõnekas ja konkreetne. Selline sõrmus võiks olla iga naise ehtekarbis, lisab enesekindlust ja harmooniat.

Dendriit-ahhaadiga ripats

Kui juba midagi kaela riputada, siis peab olema lihtsa vormiga, filigraanne, puhas ja antiikse säraga. Just sedasi see ripats mind ka kõnetas. Teda saab kanda nii lihtsa kui piduliku riietusega, argipäeval ja pidupäeval. Just siis, kui tunned, et sel päeval on päeva väärtus. Aga väga oluline on see ripats julgelt enda omaks välja kanda.

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu Rohkem on uhkem! Kettide kombineerimise kunstist

  Rohkem on uhkem! Kettide kombineerimise kunstist

  Kettide ja nende kihiti kandmise trend ei näita mingeid märke vaibumisest. Pole ka ime, sest kett võib olla nii kõige õigem täpp elegantse õhtukleidi i-l kui ka kõige õigem vürts dressi ja tanksaapa liidus.

  Aga kuidas kihitada kette nagu proff? Kuidas saada tulemus, mis on õnn ja mitte õnnetus? Meil on sulle mõned lihtsad nipid, millest kettide kombineerimise kunsti omandamist alustada.

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Naiste Lood. Pärnu Naiste Tugikeskuse juht Margo Orupõld

  Naiste Lood. Pärnu Naiste Tugikeskuse juht Margo Orupõld

  Rollid elus: juht, paadunud ettevõtja, seikleja, käsitööfänn, (kunstniku) ema, abikaasa, elupäästja. Ja Wildwomani naiskonna inspireerija.

  „Minu elu moto on – põnev peab olema ja nalja peab saama. Ei ole mõtet ühtegi asja ette võtta, kui põnev ei ole. Isegi mitte inimõiguste eest võitlemist.“

 3. Vanem lugu Hõbedat või kulda? Mõlemaid!

  Hõbedat või kulda? Mõlemaid!

  Kui hoiad trendipulsil kätt, siis tead, et juba ammu ei hoita moemaastikul vanadest, isegi veidratest reeglitest kinni. Reegid on rikkumiseks ja stiil on eksperimenteerimiseks.

  Hõbeda ja kulla kooskandmine on juba mõned aastad olnud märk heast stiilitajust, mitte maitsevääratusest. Ole Sa kullakandja või hõbedaeelistaja, meie anname ikkagi sooja soovituse – katseta ja kombineeri, see on pööraselt šikk!

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi