Rollid elus: 2021 aasta kevade Abiturient-lõpetaja kuldmedal. 2020 aasta parima õpilasfirma (juhtmevabad disainlambid) EHA looja, kes on tänaseks kasvanud rahvusvaheliseks ettevõtteks. Ettevõtlik õppur 2020. Tütar-õde-sõber.

Lotta

Foto: Penelope Russak. Modell: Lotta-Lorette Malmaru

Lotta, oled hetkel lõpetamas keskkooli ja nö tavamõistes astumas täiskasvanu ellu. Mis 19-vanuses noore jaoks meie ühiskonnas meele rõõmsaks teeb ning mis südame valutama paneb?

Muidugi ei saa ma rääkida kõigi noorte eest, aga minu viimase aja kogemuste põhjal teeb mind eriti rõõmsaks see, kui palju toetatakse noorte ettevõtlikkust ja innustatakse neid ennast avastama. Tehes oma firmat olen pidanud väga palju abi ning nõu küsima ja olen alati kokku juhtunud super inimestega. Mõeldakse kaasa ja pakutakse lahendusi, mille peale poleks ise osanud tullagi. Minu jaoks oli üllatus see kui abivalmid on tegelikult inimesed meie ümber, isegi kui nad ei saa sellest mingit isiklikku kasu. Ainult julge küsida ja sind aidatakse.

 Meelehärmi teeb see, kui palju üksteist ikka veel kritiseeritakse. Kuigi väliselt väärtustatakse ühiskonnas aina rohkem sallivust ja võrdsust, on üksteise mõistmine jäänud kuidagi tahaplaanile. Usun, et me vajame rohkem kahepoolset suhtlust, sest väärtushinnangute muutmine ja muutumine on vaevarikas protsess. Nii saaks ära hoida ebameeldivaid konflikte ja väärmõistmisi, mis pärsivad ühiskonna arengut.

 Oled eduka õpilasfirma üks asutajatest, mis rühib ka rahvusvahelisele turule. Kas Eestist väljapoole minek ehk maailma vallutamine on tänaste noorte jaoks loomulik samm või on selleks vaja mingit erilist enesekindluse geeni? Kust Sa maailma vallutamiseks enesekindlust ammutad?

 Tänapäeva noored on üles kasvanud üsna avatud ühiskonnas. Arvan, et maailma vallutamine on meie jaoks pigem millal? kui kas? küsimus. Meid on õpetatud nägema suurt pilti ja see on ka põhjus, miks nii paljud noored üritavad leida lahendusi just globaalsetele probleemidele.

 Muidugi on maailma vallutamiseks vaja eneseusku ja innukust. Minu jaoks on suurimaks inspiratsiooniks just minu sõbrad, kellel on palju ambitsioone ja kes juba praegu leiavad viise oma unistusi ellu viia. Nemad aitavad mul alati leida uusi väljakutseid ja annavad ka julgust ennast proovile panna. Teisalt on muidugi oluline pere, minu jaoks eriti minu ema, kes toetab mind eranditult igas ettevõtmises. Kuna mind ümbritsevad sellised vägevad inimesed, oskan ka iseennast aina rohkem väärtustada ja usun iseendasse.

 Teie lambid on tehtud taaskasutatud puidust. Ühtpidi on taaskasutus trendikas aga kuivõrd Sa ise täna oma ostu-otsuseid tehes jälgid, mille eest bränd seisab ning kas tegu on keskkonnasõbraliku tootega?

 Ütlen ausalt, et tunnen, et peaksin ilmselt sellele rohkem tähelepanu pöörama. Kahjuks kasutavad paljud brändid keskkonnasõbralikkust ainult reklaamitrikina ja ei seisa tegelikult välja hõigatud väärtuste eest. Eks ka mina satun selliste reklaamide ohvriks.

Olen siiski võtnud eesmärgiks vähemalt riietega jõuda sellise “taaskasutustasemini”, mis mind ennast rahuldab. Õnneks on mu ema ja vanaema hoidunud alles palju ägedaid esemeid oma nooruspõlvest, nii et täiendan oma garderoobi tihti nende varudest või poodlen taaskasutuspoodides. Uusi riideid ostan pigem väike-ettevõtjatelt, et toetada ka nende tegemisi.

 Mis sina arvad, kuidas näeb välja meie elu siis, kui Sina oled 50 aastane ehk 31 aasta pärast? Kas me inimestena omavahel üldse kohtume, kas tehisintellekt teeb inimeste eest kõik töö ära ja kas meil päris süüa enam on?

 Sõbra soovitusel kuulasin äsja ajalooprofessor Yuval Harari loengut 21. sajandi uute religoonide kohta. Väga huvitav kuulamine, mis andis palju mõtlemisainet tehnika arengu ja inimkonna tuleviku osas. Ise on mul väga raske ette kujutada milline meie kiiresti arenev ühiskond võiks 30 aasta pärast välja näha, sest nagu Harari arvan samuti, et me ei oska oma tuleviku kohta praegu isegi veel õigeid küsimusi küsida. Tõsiasi on see, et tehnika ja teaduse edusammud on praegu olulisim faktor ühiskonna arengus ja ilmselt sõltume nendest tulevikus aina enam. Kui tehisintellekt mõistab meid sama hästi või isegi paremini, kui me ise, peame leppima ka vastavate muutustega meie igapäevaelus.

 Seda artiklit loevad enamasti Sinust vanemate generatsioonide esindajad, mis Sinu sõnum oleks noortelt vanematele? Kuidas vanemad generatsioonid saaks täna teid, noori toetada?

 Kuulake ja usaldage noorte arvamust. Muidugi on meil vähem kogemusi, aga samas oleme me kasvanud ülesse hoopis teistsuguses - vabamas - keskonnas. Tänu sellele on meil ka avatum maailmavaade ja väärtushinnangud. Arvan, et tehes koostööd on võimalik leida palju nutikaid lahendusi, mis teevad meie kõigi elu mõnusamaks.

kingitusedFoto: Penelope Russak. Modell: Lotta 

Olen ehetest alati lugu pidanud. Minu jaoks on olulised just ehted, millel on mulle oluline lugu. Ehted, mis olen saanud kingituseks või olen mõne erilise sündmuse puhul endale ise soetanud. Juba väiksena leidsin tihti enda kingikotis just mõne ehte ja praegu on need mu lemmikud. Näiteks kannan ühte hõbeketti just tähtsatel eksamitel või esinemistel ja pärlkõrvarõngaid siis, kui tahan ennast tunda naiseliku ja enesekindlana. Üks lemmik osa hommikust on ehete valimine - see annab päevale suuna kätte. Lõpetamise puhul kavatsen endale kindlalt ise mõne eseme soetada, justkui tänutäheks enda tubli töö eest. Siis on mul veel üks lugu “ehtesse salvestatud”.

Veel Wildwomani lugusid

  1. Uuem lugu ÄGEDAD NAISED. KRISTIINA ALLIKSAAR

    ÄGEDAD NAISED. KRISTIINA ALLIKSAAR