Naiste lood. Leedu kunstnik Laura Guokė

Roll avalikus elus: Kunstnik, portreemaalija, BP Portrait Award 2016 Travel Award võitja, Three Bridges Foundation maaliauhind 2018, Läti kultuurinõukogu riiklikud eratoetused kultuuri- ja kunstiloojatele

Laura Guokė koos oma maaliga, ehted WildWomani uuest kollektsioonist Kalliskivimäng.

Sinu naiselik salarelv: Kuna see on saladus, siis ma ei avalda seda! :)

Naine, kes sind inspireerib: Minu ema, minu portreemodellid, Michelle Obama, K. D. Lang, Kira Perov. Väga raske on vaid mõnda nimetada.

Sinu talisman või väerituaal: Talismaniks on mul kaks sõrmust, mille sain mõned aastad tagasi Tatra mägedes kingituseks. Rituaaliks sisemise keha meditatsioon, südamest tuleva ja teisteni jõudva hõõguva läbipaistva sinise kera visualiseerimine.

Vaadates maailmale läbi sotsiaalse närviga naiskunstniku objektiivi, kuidas kirjeldaksid/maaliksid/väljendaksid naiste olukorda täna?

Võrdsust ei ole endiselt ja nii on ka kunstis. Naiskunstnikke pole kunstimaailmas kunagi võrdselt koheldud ja ka tänapäeval on nad dramaatiliselt alaesindatud ja alahinnatud. Naiskunstnikele korraldatakse vähem näitusi, nad saavad oma töö eest vähem palka. Kuid need probleemid teevad meid tugevamaks ja julgustavad meid oma uskumuste eest ja oma unistuste teoks tegemise nimel võitlema.

Kuidas leida julgust olla autentne ja täielikult ise ajal, mil maailm näeb ette sotsiaalsed normid, vastuvõetava välimuse ja käitumise?

See pole väga lihtne. Aga vanusega ja targemaks saamisega muutuvad asjad lihtsamaks. Mida vähem püüad ühiskonna poolt ettekirjutatava ideaalse pildiga sobituda. Teisest küljest juhtub kõik loomulikult, kui järgid oma südant ja teed neid asju, mida ise tahad teha. Kuid sa pead aga leidma aega, et mõista ja õppida tundma, kes sa päriselt oled. Ühes Kreeka templis on graveeritud sõnad: „Tunne iseennast.“Kust leida naisena enese väärtustamist ja aktsepteerimist?

Ainult oma südamest. Kui seda seal ei ole, ei leia seda ühegi teise inimese käest ega mingitest olulistest saavutustest.

Mida teeb metsik ja vaba naine oma eluga?

Ta loob ilusaid ja tähendusrikkaid asju, mida tema hing soovib ellu tuua.

Mis sind inspireerib?

Armastus. See on suurim kingitus elus. „Täiuslik pistrik, ilma igasuguse põhjuseta, maandus su õlale ja sai sinu omaks.“ (Rumi tsitaat). Teisteks inspiratsiooniallikateks on loodus, luule, muusika, Bill Viola kunst.

Mis on sinu isiklik elutarkus, millest oleks kasu teistele naistele?

Olen märganud, et see, mis on sulle ette nähtud, saab varem või hiljem teoks. Usun, et peame olema kannatlikud ja soovima seda avatud südamega. Mida iganes sa ka ei otsiks, ka see otsib sind.

Mida sa arvad rahvusvahelisest naistepäevast?

See päev on väga tähtis, sest sel päeval mäletame ka naiste poolt hääleõiguse saamist. Nii palju aastaid hiljem on naiste õigustel ikka veel pikk tee ees. Sel päeval on oluline austada naiste õigusi ja kõiki saavutusi kõikides valdkondades. Kõige tähtsam on, et kõik naised aitaksid üksteist, kui neil on selleks võimalus, hoolimata vanusest, staatusest või väljanägemisest. Me kõik püüdleme siin maailmas samade oluliste asjade poole. Koos saame teha muudatusi ja jätta oma noorematele õdedele parema maailma.

Mida ehted sinu jaoks tähendavad?

Ma armastan lihtsaid ja elegantseid ehteid, suuremaid ja läbipaistvaid kive. Säravad kivid sümboliseerivad mulle sisemist valgust ja samal ajal on neil kaitseomadused. Mind näituse avamiselt ilma meelepärase ripatsita ei leia, lemmik on rohelise ametüstiga. See on WildWomani kollektsioonist ja imeilusat õrna värvi!

On sul ehetega ka mingi lugu rääkida?

Paljud ehted, mida ma kannan, on olnud kingitused kallitelt sõpradelt üle kogu maailma, kes on minu elus olulisel kohal. Seetõttu on ehted minu jaoks väga väärtuslikud ja meenutavad mulle neid.

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu Naiste lood. Tarokaartide meister ja raadiosaatejuht Kirsti Timmer

  Naiste lood. Tarokaartide meister ja raadiosaatejuht Kirsti Timmer

  Roll avalikus elus: raadiosaatejuht, avaliku elu tegelane, tarokaartide lugeja ja ennustaja.

  Sinu naiselik salarelv: Ma ise pean enda suurimaks tugevuseks enesekindlust. Minu arvates ongi naiselik naine endaga rahulolev ja ennast armastav naine.

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Naiste lood. Leedu kunstnik Laura Guokė

  Naiste lood. Leedu kunstnik Laura Guokė

  Roll avalikus elus: Kunstnik, portreemaalija, BP Portrait Award 2016 Travel Award võitja, Three Bridges Foundation maaliauhind 2018, Läti kultuurinõukogu riiklikud eratoetused kultuuri- ja kunstiloojatele

 3. Vanem lugu Naiste lood. Filmirežissöör ja stsenarist Anu Aun

  Naiste lood. Filmirežissöör ja stsenarist Anu Aun

  Roll avalikus elus: Vägev Naine, kodumaiselt ja välismaiselt auhindadega pärjatud filmirežissöör ja stsenarist.

  Tuntumad teosed: “Vahetus”, “Polaarpoiss” ja “Eia jõulud Tondikakul”

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi