Miks maksab üks ametüst 3 ja teine 300 eurot?

Oleme vääris- ja poolvääriskividega hõbe- ja kuldehteid müünud juba rohkem kui kaheksa aastat. Kõige sagedasemad küsimused, mida selle aja jooksul oleme kuulnud, kõlavad umbes nii...

Vääris- ja poolvääriskividega hõbeehted on meie kirg ja töö juba rohkem kui kaheksa aastat. Kõige sagedasemad küsimused, mida selle aja jooksul oleme kuulnud, kõlavad umbes nii: "Miks see ametüst on värvuselt heledam kui teine?" või "Sellel sõrmusel on kivi sisemuses hägusus või väike pragu, kas see on katki?" ning "Miks kristallipoes maksab suur lihvitud roosa kvarts 2 € ja teil on palju väiksem kivi hõbesõrmuses 75 €?"

ametüst

Vääriskivide värviline maailm on kahtlemata lummav. Ja kuigi kristallide energeetilisest väest räägitakse palju, räägitakse palju vähem sellest, kuidas kristallid sünnivad, mis annab neile värvi, mis määrab nende hinna ja kvaliteedi ning miks mõned kivid on täiuslikumad kui teised. Enne vääris- või poolvääriskiviga ehte ostu tasuks võtta hetk ning kujutleda, kuidas need kivist kaunitarid maapõues tekivad.

Vääris- ja poolvääriskivid küpsevad maapõues mitmeid miljoneid aastaid. Nende erinev välimus tuleneb erinevatest geoloogilistest protsessidest, mis nende kasvamist on mõjutanud. Laava kuumus ja surve, selles massis ringlevad keemilised elemendid, füüsilised mullid, kivi- ja taimeosad – kõik lisanduvad loomeprotsessi, mille tulemusena kujuneb igale kivile omane keemiline koostis ning kristalli struktuur.

Kuid see veel ei tähenda, et sama kivi näeb alati täpselt samasugune välja. Nii võib näiteks granaat esineda värvuselt punasest roheliseni. Paljude naiste lemmik kuukivi on maapõues olemas nii Mehhikos kui ka Indias, kuid erinevast kohast kaevandatud kristallid on täiesti isemoodi. Ja siis veel punane rubiin ja sinine safiir – need on tegelikult pärit samast korundi-nimelisest kivimist. Kui kivi lõpliku väljakujunemise juures oli kroomi, sai korundist rubiin, ning kui titaani, muutus korund siniseks safiiriks.

Kristalli hinna määravad levik, värv, puhtus ja lõige

Nagu eespool öeldud, sõltub kivi nägu ja tegu struktuurist, millisena teda maapõuest leitakse. Malahhiit on kaevandatav hiigelsuurte blokkidena, samas kui smaragd on üldjuhul väike ning juba 2 cm suurune tükike on suur ja haruldane leid.

Üheks kivi väärtuse määrajaks ongi tema unikaalsus ehk kui palju teda maapõues leida on. Haruldasemad kivid maksavad rohkem, levinumad vähem. Näiteks ametüsti hind on tänu sellele väga palju kõikunud: kunagi oli ta sama haruldane ning kallis kui rubiin ja smaragd, kuni 19. sajandil avastati suuremahuline Brasiilia kaevandus ja ametüsti hind langes oluliselt.

Teisteks oluliseks hinna määrajateks on kivi värv, puhtus ning lõige ehk lihv. Et eristada soodsama hinnaklassi kivi kallimatest, tuleb õppida tundma erinevate kivide n-ö eelistatud omadusi. Näiteks kuukivi puhul soovime, et kivi sisemus oleks võimalikult selge ning valguse murdumine selles kas võimalikult sinaka tooniga või siis värviline (nn vikerkaarekuukivi).

Paljude lemmik roosa kvarts on tavaliselt läbikumav, aga kallimad kivid on võimalikult suured ja selged (ehk väheste suletistega; vt allpool fotol eri hinnaklassis sõrmuseid). Milline endale ehteks valida, on suuresti maitse ja tunde küsimus – ka suletistega roosa kvarts on imeilus, kui ta on maitsekalt ehtesse sobitatud ja kaunilt lihvitud. See, et ta on hinnalt soodsam, on puhas boonus! 

roosa-kvarts-eri-hinnaga

Hind sõltub sellestki, kuidas kivid kaevandusest meieni jõuavad. On olemas aardekütid, kes reisivad mööda ilma ja otsivad suuri, haruldasi ja kalleid (pool)vääriskive ning kauplevad üksikute rariteetsete kristallidega. Poodidesse sellised kivid tavaliselt müügile ei jõua, need on selleks liiga kallid. Aga kust tulevad siis ehtepoe kristallid?

Kristalli tee ehtesse on pikk ja keeruline

Kaubandusse jõudvad kivid on tavaliselt pärit kaupmeestelt, kes ostavad ära näiteks terve ühe kaevanduse toodangu ning jaotavad ostetud kristallid siis järgmisteks erinevateks kvaliteedi- ja hinnakategooriateks.

Esimene, kõige suurem osa saagist on väga madala kvaliteediga kivid. See tähendab, et kivi on päris, tal on kõik selle kristalli omadused (ehk keemiline koostis ja kristalli struktuur), kuid tal puudub näiteks ühtlane ja ilus värv ning selgus. Nendest kividest ei saa ehtekive ning enamik neist jõuab esoteerikapoodidesse odavamat sorti trummelpoleeritud kivikeste kaussi või masstoodetud käevõrudeks.

Järgmisesse kvaliteedikategooriasse sätitakse kivid, millest saab ehtekive lihvida. Need lähevad kivikaupmehe käest kivilihvija kätte ning sealt edasi kommertsmaailma. Kuid ka need kivid jaotatakse omakorda erinevatesse kuhjadesse: osadest saab kätte väiksemaid tükikesi, millest valmistatakse üldjuhul helmeid ja erinevaid pisemaid kristallitükikesi, ja suuremad-ilusamad kivid lihvitakse maksimaalselt kauniks ja kasutatakse samuti masstootmise eheteks või ka näiteks nipsasjakesteks.

Järgmisesse, kvaliteetsemasse klassi kuuluvad nii-öelda ehtekivid: sellised, mida leidub kõige enam hõbe- ja kuldehetes. Oma värvist ja puhtusest lähtuvad alamkategooriad on siingi: odavamad on poolvääriskivid, kus on sees looduse jäljed ehk mõni looduslik lisand, väiksem pragu või õhumull ning kallimad on ühtlase ja hea värviga ja ilma pragudeta kivid.

Just siin on tavaliselt peidus põhjus, miks ühe roosa kvartsiga ripats maksab 70 eurot ja teine 100 või rohkem eurot – hind sõltub kivi suurusest, selle puhtusest ja tihti ka lihvist, mis kas rõhutab kivi parimaid omadusi või teeb neile karuteene.

Kõrgklassi kuuluvad kivid, mis on haruldased ja imeilusad tegelased, leiavad tavaliselt tee disainerehetesse ning tippklassi juveelidesse. Kui leiate ka näiteks WildWomani valikust mõne väga kalli ja kauni kivi, siis tavaliselt oleme selle pannud maksimaalselt lihtsasse raami, et kivi looduslik ilu saaks kõneleda iseenda eest!

Kogu selle teekonna jooksul kaevandusest ehtepoodi teeb kristall niisiis väga palju peatusi alates tehasetöötajate kätest ja mitmest sorteerimispunktist kuni ehtekunstniku ja viimaks poetöötajani välja. Nii siis juhtubki, et samast kaevandusest võib tulla näiteks ametüst, mis võib maksta 3 € või ka 300 €.

Aga kuidas on kujunenud nii, et kunagi vaid väga rikaste privileegiks olnud vääris- ja poolvääriskivid on nüüd ehetena kättesaadavad kõigile? See on kristallimaailmas juba sajandeid hästi hoitud saladus.

Töötlemata vääriskivid on alati kallimad

Inimesed on alati aidanud kristallide kaunile väljanägemisele ise kaasa. Näiteks nõrgema värviga kristalle kuumutatakse (vahel tehakse seda veel tänapäevalgi lõkkes), sest kõrge temperatuur annab kivile erksama värvi. Loomulikult on tehnoloogia arenedes juurde tulnud ka n-ö peenemad meetodid ja masinad ning töötlemisviise on palju.

Kuumust kasutavad seadmed näiteks lubavad kopeerida looduslike protsesse tööstuslikes masinates, luues kehvema tooniga kivile parema värvi ning selgema väljanägemise. Näiteks korall on ehetes tihtipeale vahatatult, mis annab neile sügavama värvi ja läike. Kasutatakse ka õlisid, keemilist töötlemist jms.

Kui võrdleme sama kaunist töödeldud ja töötlemata vääriskivi, on töötlemata kivi alati oluliselt kallim lihtsalt seetõttu, et loomulikuna on kirgas värv palju kordi haruldasem. Samas kristalli koostist ega struktuuri töötlemine ei muuda. Kui lihtsalt öelda, siis antakse meile sel moel lihtsalt võimalus kättesaadava hinnaga osta suuremas valikus ilusamaid kristalle.

Karta pole töödeldud vääriskive mõtet, sest kui tõmbame paralleeli riidetööstusega, käiksime töötlemata kanga puhul kõik ringi ühesuguse halli takuriidega. Pigem tasub olla tänulik, et palju ilusaid kristalle on tehtud meile kättesaadavaks. Kui töötlemist ei toimuks, oleks ehtekivide hinnaskaala hoopis teine ning valik oluliselt väiksem.

WildWomani ehtepoes oleme ühena vähestena Eestis spetsialiseerunud poolvääriskividega ehete müügile. Kõik meie ehtekivid on valitud USAs gemmoloogi diplomi saanud spetsialistide käega, kes püüavad alati leida maksimaalselt hea kvaliteediga kive. Meie ehetest võib leida nii korralikke keskmise kvaliteediklassi kive kui ka tõelisi kristalliharuldusi – kõik peene käsitööna hõbedasse või kulda raamitud ning valmis Sind kaunistama.

Marika Tamm ja Mairi Tamm
WildWomanid ning diplomeeritud gemmoloogid

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu The MAN – Jan Talts

  The MAN – Jan Talts

  Ankeet: The MAN – JAN TALTS

  Roll elus: meister, isa, mees, vana viikingi hing

  Mehelik salarelv: habe, igapäevaselt paari tšilli söömine, üks armas punapea ehk oma Naine

  Lemmikehted: rõngad kõrvas – peavad olema. WildMan kollektsioonist on vastupandamatu lemmik meteoriidiga ripats – võimas! See on kaelas ka alumisel pildil.

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Miks maksab üks ametüst 3 ja teine 300 eurot?

  Miks maksab üks ametüst 3 ja teine 300 eurot?

  Oleme vääris- ja poolvääriskividega hõbe- ja kuldehteid müünud juba rohkem kui kaheksa aastat. Kõige sagedasemad küsimused, mida selle aja jooksul oleme kuulnud, kõlavad umbes nii...

 3. Vanem lugu Bali ehtetraditsioon ja

  Bali ehtetraditsioon ja "1001 ööd" kollektsiooni sünnilugu

  Bali seostub meile enamasti imeliste puidust ja kivist käsitöönikerdustega ning samuti imeliste ornamentidega ehtekunstis. Huvitaval kombel aga ei ole selles ehteparadiisis ringi käies märgata, et kohalikud igapäevaselt ehteid kannaksid...

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi