Miks hõbeehted tumedaks muutuvad ja kuidas seda vältida?

Hõbeehted muutuvad tumedaks oksüdeerumise tagajärjel, reageerides erinevate ainetega, millega kokku puutuvad. Puhtas õhus ja vees on hõbe stabiilne, kuid täielikku puhtust on tänapäeval raske tagada. Kui hõbe puutub kokku õhu ja veega, mis sisaldavad vesiniksulfiidi, moodustub just viimase toimel moodustub must hõbesulfiidikiht.

Üldiselt on hõbe keemiliselt üsna väheaktiivne, aga siiski reageerib ta, nagu öeldud, vesiniksulfiidiga (niiskes õhus tumendab metalli pinda) ja lämmastikhappega ning kõrgematel temperatuuridel ka kontsentreeritud väävelhappe jt oksüdeerijatega. Kõiki neid aineid võib leiduda nii saastunud õhus kui ka vees. Reaktsioone kiirendavad niisked olud ja kõrgem temperatuur. Kõige selle tõttu soovitame kodutöid tehes, käsi pestes, saunas käies või meres ujudes ehted ära võtta.

Erinevad rasvad ja õlid kahjustavad samuti nii metalli kui ka kivide pinda. Kodukeemia võib hõbedale hoopis püsivamad ja sügavamad jäljed jätta kui tavaline oksüdeerumine, nii et võid pärast ehet puhastades kurja vaeva näha.

Seega, kindlasti ei tohiks ehetega viibida kuumas ja niiskes, nt käia duši all, aga samuti ka end kreemitada või lõhnastada või juukselakitada, sest kogu kodukeemia sisaldab aineid, mis võivad hõbedat mõjutada. Ka magamise ja treenimise ajal ei ole hea ehteid kanda, sest hõbeda ja kivide pinnale võivad kehasoolad kahjulikult mõjuda. Kõige lihtsam on jätta meelde, et ehted tuleks külge panna kõige viimasena, siis kui nõud on pestud, meik on tehtud ja parfüüm pihustatud.

Kuidas hõbedast ehteid hoida?

Kõige parem on hõbedat hoida nii, et sellele ei pääseks ligi õhk, niiskus, higi, kosmeetikavahendid, keemilised vedelikud, parfüüm, juukselakk, kloori- ja merevesi jms. Hoia ehteid otsesest päikesevalgusest ja liigsest niiskusest eemal, parimal juhul pimedas ja kuivas. Niiskuses ja soojuses hõbe oksüdeerub ning päike võib erinevaid ehtekive pleegitada, kahjustades pöördumatult nende värvust.

Kui paned ehted pikemaks ajaks seisma, on hea hoida erinevad materjalid teineteisest lahus – hõbe omaette, teised metallid omaette. Kokkupuude teiste metallidega tekitab hõbeda pinnale kergesti kriimustusi ja kuigi neid silmaga näha ei ole, hakkavad ehted seetõttu järjest kiiremini tuhmuma ja mustaks tõmbuma. Kriimustatud pinnale jääb mustus kergemini külge ja suureneb võimalus reaktsioonide tekkeks. Ideaaljuhul on iga ehe pakitud eraldi minigripp-kilekotikesse, millest on õhk välja surutud.

Hea on meeles pidada kolme asja, mida hõbe ei armasta:

 • niiske keskkond (ära jäta ehteid vannituppa ega kütmata ruum);
 • nahkkotid ja puidust karbikesed (ära hoia oma ehet sellisest materjalist pakendis, mis sisaldab vett ja/või kogub niiskust); 
 • ohtrate kemikaalidega keskkond (juuksurisalong, tehas, köök vms, kus õhus lendub palju erinevaid aineid).

Aga isegi kui hoiad hõbedat hästi, võib ta seistes ikkagi tuhmiks muutuda. Vahel muutub hõbe ka mõne inimese nahal tumedaks, selle põhjuseks on individuaalne kehakoostis ja higiga erituvad soolad. Ehete puhastamine on sel juhul möödapääsmatu, kui soovid oma kaunitare taas kandma hakata. Loe siit, kuidas hõbedat puhastada!

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu 7 kristalliga ehet, mis sobivad hästi kingituseks

  7 kristalliga ehet, mis sobivad hästi kingituseks

  Kõige lihtsam on kingitust valida siis, kui kingisaaja on puistanud vähemalt mõnegi vihje, mida tal vaja võiks minna. Aga kui vihjeid ei ole, pead ise nuputama. Ilus ehe ei jäta kindlasti külmaks ühtki naist, aga kuidas sellist ehet valida?

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Miks hõbeehted tumedaks muutuvad ja kuidas seda vältida?

  Miks hõbeehted tumedaks muutuvad ja kuidas seda vältida?

  Hõbeehted muutuvad tumedaks oksüdeerumise tagajärjel, reageerides erinevate ainetega, millega kokku puutuvad. Puhtas õhus ja vees on hõbe stabiilne, kuid täielikku puhtust on tänapäeval raske tagada. Kui hõbe puutub kokku õhu ja veega, mis sisaldavad vesiniksulfiidi, moodustub just viimase toimel moodustub must hõbesulfiidikiht.

 3. Vanem lugu Kuidas puhastada hõbeehteid?

  Kuidas puhastada hõbeehteid?

  Hõbe on nagu elusorganism – ta hingab ja reageerib ümbritsevaga, mistõttu kipuvad hõbedast esemed ajapikku sära kaotama. Kuidas tumedaks muutunud hõbe taas läikima lüüa?

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi