Kuidas valida õige pikkusega kaelakee?

Uut ripatsit või ketti osta on alati põnev, aga enne ostu mõtle läbi see, kus ja kuidas ehe Sinu kehal elama hakkab. Kui pikk on Su olemasolev kett? Kui pikk on ripats? Kui pika keti peaksid ripatsi juurde ostma, et see Sind tõesti kaunistaks?

Uut ripatsit või ketti osta on alati põnev, aga enne ostu mõtle läbi see, kus ja kuidas ehe Sinu kehal elama hakkab. Kui pikk on Su olemasolev kett? Kui pikk on ripats? Kui pika keti peaksid ripatsi juurde ostma, et see Sind tõesti kaunistaks?

Keti pikkuse valikul pead lähtuma eelkõige enda kehakujust ja riietusstiilist, aga olulisi mõjutajaid on veel. Hästi valitud ketipikkus aitab rõhutada Sinu soodsaid külgi ja juhtida tähelepanu eemale vähem kaunitelt joontelt. 

Esimese sammuna peaksid ketipikkust valides otsustama, kus Sa tahad, et kett või ripats Su kehal paikneks. Selles on abiks, kui tunned kettide standardpikkuseid. Üldiselt müüakse kaelakette kuues standardpikkuses naistele ja neljas standardpikkuses meestele. Valida tuleks pikkus, mis aitab Su ehetel kõige enam mõjule pääseda!

Naiste kaelakeede pikkused

35 cm – nn collar-tüüpi kaelakee, väga kaela lähedal või suisa ümber.

40 cm – nn choker-pikkus, kaela alaosas. Väiksemal naisel jääb see suurus vabalt kaela alaosale rangluu kohale või peale, suuremal naisel võib olla päris ümber kaela. Ideaalselt istuv choker-pikkus lebab kaela alaosas vahetult rangluu kohal või peal ning kurgu all. 

Sellised lühikesed kaelaketi pikkused olid hästi populaarsed 1940ndatel ja 1950ndatel, eriti pärlikeede puhul. Klassikaline pikkus, mida pigem kipuvad armastama vanemad daamid, aga mis on ja jääb ajatult elegantseks igas vanusegrupis. Sobib hästi kanda nii kõrge kaeluse peal kui ka avatud kaelusega rõivastega, eriti efektsena mõjub lahtiste õlgadega või paatkaelusega kleidi juures. Veidi avaram choker on eriti kena V- või ümarkaelusega.

45 cm – kõige klassikalisem ketipikkus, kutsutakse ka printsessipikkuseks. Enamik keskmisi rõivasuurusi kandvatel naistel (36-40) jääb see kenasti rangluude alla rinna ülaossa.

Mitmekülgne pikkus, mis sobib väga hästi kandmiseks erinevas suuruses ja stiilis ripatsitega. Sobib eriti hästi avatud triiksärgi tüüpi kaelusesse, aga ka mõnusa sviitsi peale, paatkaelusega ning õhtukleitide juurde. Klassikaline ja ilus pikkus, mis sobib peaaegu kõigile ja kõigega.

50 ja 55 cm – nn matinee-pikkus, jääb rinna keskossa, suurema büstiga naisel jääb rindadele lebama. Üldiselt mõjuvad matinee-pikkuses ketid salendavalt, sest tõmbavad näo ja kaela visuaalselt peenemaks, aga samas ei lase pilgul kõhule langeda, vaid püüavad selle rinna kohal kinni.

See pikkus lisab muidu konservatiivsele rõivastusele veidi isikupära, olles samas endiselt elegantne. Hea pikkus kontorisse ja õhtustele üritustele, kõige paremini sobib kõrge kaelusega pluuside-kleitide ja triiksärkidega. Sobib eriti hästi ka kihiliseks kandmiseks, kui lisad sellele näiteks ühe lühema ja ühe pikema keti veel juurde, näiteks teises stiilis või teiste kristallidega.

75-85 cm – nn ooperipikkus, kett ulatub rinnakorvi alaosa ja ülakõhuni. Nagu nimigi ütleb, mõjub eriti pidulikuna – seda hakati esmalt kandma elegantsuse lisamiseks glamuursetel õhtustel üritustel. Pikk kaelakee mõjub elegantsena ka täna ja seda praktiliselt iga rõivastuse juures. Võib kanda lihtsalt kaelas rippumas või ripatsiga, aga võib ka kaks korda ümber kaela panna ja kahes kihis kanda.

90 cm ja pikemad – kantakse tavaliselt mitmekordselt ümber kaela, sõlmena jne. Mänguline pikkus, sest ulatab ümber kaela kaks või isegi kolm korda.

kaelakee-pikkus

Meeste kaelakeede pikkused

45 cm – saledamal kaelal kohe kaela alaosas.

50 cm – tavaliselt puudutab rangluid, kõige tavalisem meeste ketipikkus.

55 cm – jääb rangluudest veidi allapoole.

60 cm – jääb keskmise suurusega mehele rinnaku keskele.

Kuidas siis õige pikkus valida?

Kaelakee on tihti kogu rõivastuse keskpunktiks ning tõmbab pilke sinna, kus ta kehal asub. Seepärast on oluline kaaluda, milline pikkus meie keha kõige kaunimat osa rõhutaks. Seepärast võiksid mõelda korraks enda kaela kujule ja pikkusele, kehatüübile ja näokujule.

Kaela kuju ja olukord

Kui võimalik, siis võiksid enda kaela enne keti ostu lihtsalt üle mõõta. Võta lihtsalt mõõdulindiga kaela ümbermõõt ning lisa sellele u 5 cm, et kee mõnusalt istuks. Nii saad kätte nn choker-tüüpi keti parima pikkuse, mis tavaliselt on u 40 cm.

Sellised väga lühikesed keed sobivad kõige paremini naistele, kel on küllalt pikk kael. Lühikese kaela omanikud võiksid neid vältida, sest need lühendavad visuaalselt kaela. Kindlam on lisada sellele pikkusele veel 5 cm – 45 cm pikkusega kett on juba enamikule sobiv näiteks ripatsiga kandmiseks. See jääb täpselt õigele kõrgusele, suurema kaela puhul rangluude alla, saledama naisel puhul rinnaku ülaossa ning enamiku pluuside-toppide kaelusesse.

Kui Sul on pigem lühike ja jässakam kael, vali matinee-pikkuses kett, mis mõjub kaela salendavalt. Ideaalses pikkuses matinee-kett jääb lebama rinnal täpselt sinna, kust rinnakumerust võib juba aimata, aga mitte veel näha.

Kui Su kael ei ole väga heas korras (kortsud, liigne pehmus vms), siis väldi kindlasti lühemat pikkust kui klassikaline 45 cm. Ideaalsel juhul vali matinee-pikkus või isegi veel pikem kaelakee, kuhu otsa riputa efektne ripats, nii juhid tähelepanu eemale kaela iluvigadest.

Keha pikkus ja kuju

Pikkus on keti pikkuse valimisel väga oluline. Naised, kes on lühemad kui 160 cm ja saledad, võiksid kaaluda kuni 50 cm keti. Pikem kee hakkaks lühikese kogupikkuse kõrval liialt domineerima ja varastaks tähelepanu naiselt endalt. Samuti ei sobi pikad keed reeglina suurematele-tüsedamatele naistele.

Naised pikkusega 160–170 cm võivad eksperimenteerida kõikide pikkustega. Alates 170 cm pikkusest soovitame eriti kanda pikki lülikette, sest need rõhutavad kaunist sihvakat kehakuju ning samas ei mõju liiga massiivselt.

Kehakuju silmas pidades pead arvestama, et inimese pilk jääb peatuma sellel punktil, kus kaelakee lõppeb. Seega – kui Sa tahad rõhutada kaunist pikka kaela, kanna lühikest, nn choker-tüüpi kaelakeed. Kui tahad seevastu juhtida tähelepanu eemale pehmest lõuaalusest, vali vähemalt printsessi-pikkus või veel parem kui pikem pikkus.

Väiksema büstiga naistele soovitame peenemaid pikki kette või mitut eri pikkuses ketti korraga – need lisavad rinnale liikuvust ja põnevust. Volüümikama rinnaga naised seevastu võiksid vältida rindade peale jäävad pikkuseid (50-70 cm), sest rinnad ei lase ketil mõnusalt rippuda ning ka ripats võib kohmakalt hoidma jääda. Selle asemel võiksid nad katsetada lühemate, 45-50 cm pikkustega, mis rõhutavad ahvatlevat dekolteed.

Näokuju

Peale selle, et kaelakee on kaunis aksessuaar, aitab ta ka Sinu nägu raamida. Ta võib rõhutada Su näo ainulaadset ilu, aga võib ka veidi muuta seda, kuidas Su nägu teistele paistab.

Ümara näoga naised võiksid vältida väga lühikesi, vähem kui 45 cm pikkusega kaelakeesid, sest need rõhutavad näo ümarust veelgi. Seevastu pikliku näoga naiste puhul on lühikesed ketid just soovituslikud, sest need aitavad nägu visuaalselt lühemaks ja ümaramaks ning näojooni pehmemaks muuta.

Lühikest ketti võiks soovitada ka naistele, kel on näo ülaosaga võrreldes õrnem lõug – lühike kett lisab südamekujulise näo puhul alaosale visuaalselt veidi pehmust ja ümarust.

Pikka ketti võiksid vältida pikliku ja südamekujulise näoplaaniga naised, kuid ümara näo puhul on need just soovituslikud. Ovaalse näoga naised aga võivad eksperimenteerida kõigi kujude ja pikkustega.

Ripatsid ja kett

Kui valid ketti ripatsile, pead arvestama keti pikkusele alati juurde ka ripatsi pikkuse. Üldiselt soovitatakse lühikesi, kuni 55 cm kaelakeesid kanda kompaktsemate ripatsitega, näiteks üks lihtne kivi või kujuke või pärl. Seevastu pika keti otsa väike ripats ei sobi. Alates 65-70 cm ja pikematele kettidele võiks juba riputada silmatorkavama ja suurema ripatsi.

Kui plaanid keti otsa ripatsi panna, pead alati arvestama, et ripatsi kaal „venitab“ keti visuaalselt veidi pikemaks (ülaloleval fotol näiteks on 41 cm kuldkett, mis tänu 5 cm ripatsile mõjub palju pikemana). Kui oled volüümikam, võib 50 cm kett ilma ripatsita Sulle väga ilusti sobida, aga kui lisad ripatsi, võib see juba rindade vahele uppuma kippuda. Seepärast soovitame ripatsi soovi puhul ketipikkusele mõttes vähemalt 3 cm või ripatsi pikkuse lisada, et umbes aru saada, kuhu ripats Sinu kehal pidama jääb.

Kokkuvõtteks...

Kaelakee valik on nagu teksapükste valik – oluline on leida selline, mis istub ideaalselt. Kui pead ketti valides silmas oma tugevusi ja nõrkusi, võib kaelakee Su välimusele väga palju juurde anda. Ja kui otsustamine tundub liiga keeruline, vali lihtsalt reguleeritava pikkusega kee. Leia siit endale kaunis hõbekaelakee.

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu 9 soovitust, kuidas riietuse juurde ehteid sobitada

  9 soovitust, kuidas riietuse juurde ehteid sobitada

  Ehted on kõige lihtsam viis, kuidas kiirelt enda välimust muuta. Isegi kui seljas on sama kleit, saad kiirelt moonduda argisest pidulikuks, asjalikust romantiliseks või lihtsalt väljanägemisele paari värvilaiguga uus hingamine anda. Kuidas?

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Kuidas valida õige pikkusega kaelakee?

  Kuidas valida õige pikkusega kaelakee?

  Uut ripatsit või ketti osta on alati põnev, aga enne ostu mõtle läbi see, kus ja kuidas ehe Sinu kehal elama hakkab. Kui pikk on Su olemasolev kett? Kui pikk on ripats? Kui pika keti peaksid ripatsi juurde ostma, et see Sind tõesti kaunistaks?

 3. Vanem lugu Ehted, mis parandavad suhteid ja toovad armastust

  Ehted, mis parandavad suhteid ja toovad armastust

  Aeg-ajalt teeb igaüks meist mõttes väikest suhteinventuuri. Aga seda mitte üksnes paarisuhtes, vaid ka laiemalt – suhetes sõpradega, vanematega, lastega, ja kõige olulisemana muidugi iseendaga. Millised suhted on need, millega oled rahul? Mida sooviksid parandada? Keda sooviksid eriti hellitada?

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi