Kuidas puhastada hõbeehteid?

Hõbe on nagu elusorganism – ta hingab ja reageerib ümbritsevaga, mistõttu kipuvad hõbedast esemed ajapikku sära kaotama. Kuidas tumedaks muutunud hõbe taas läikima lüüa?

Kui oled soetanud endale hõbedast ehted, aga pole neid mõnda aega kandnud, võid hõbekaunitarite karpi paotades avastada, et nad on muutunud tuhmiks ja halliks. Abiks on see, kui mõistad, mis hõbeda tumenemist tekitab. Loe siit, miks hõbe tumedaks muutub.

Kui soovid ehetele pikka eluiga tagada, on ehete õige puhastamine väga oluline. WildWomani hõbeehted on kõik 925 prooviga hõbedast (nimetatakse vahel ka Sterling Silver). See on metall, mis mõistliku ringikäimise ja korraliku hoolduse juures kestab sajandeid!

Hõbedast ehete puhastamine

Enne kui alustad, arvesta sellega, et hõbe on väga pehme metall. Sa võid seda rahulikult enda soovi järgi painutada. Seetõttu ei ole hõbeehteid keeruline puhastada, sest vajadusel saad seda natuke painutada, et kõikjale ligi pääseda. Ole kindel ja järjepidev, aga aeglane – väldi tugevaid järske painutusi. Hõbe ei taha äkilisi liigutusi, need võivad ta katki murda!

Õnneks ei ole hõbeehete puhastamine kuigi keeruline. Tuhmunud hõbedale saad anda paari minutiga täiesti uue väljanägemise! Alati ei vaja Sa puhastamiseks isegi spetsiaalseid vahendeid. Kergema oksüdatsioonikihi võtab maha ka see, kui hõbeehet lihtsalt hõõruda pehme lapiga. Kõige parema tulemuse tagab spetsiaalne hõbedapuhastuse lapp, aga sobivad ka nt puuvillased ja villased tekstiilid. Väga hea on ka pehme mikrofiiber!

Kui sellest jääb veidi väheseks või on hõbe mustrilise pinnaga, võid appi võtta kiirabilahenduse ning pesta teda õrnalt klassikalise hambapasta ja VÄGA PEHME hambaharjaga. Aga sellega peab olema väga ettevaatlik, sest vähegi abrasiivsem hambapasta võib läikivat hõbedapinda kriimustada ning ehe kaotab oma kauni läike.

Samuti saab hõbeda puhtaks sooda ja pehme käsnaga nühkides. Võta kolm osa soodat ja üks osa vett ning sega see pastaks kokku. Tee hõbeehe märjaks, võta käsn, mätsi ta soodapastaga kokku ja hõõru puhtaks. Ära kasuta pabersalvrätikuid (need kriimustavad ja pole loodussäästlikud), vaid pigem pehmet nõudepesukäsna või riidest lappi! Ja kui Sul on kiviga ehe, ole ekstra ettevaatlik, sest ehtekivid on väga õrnad ja hõõrumine võib neid kiiresti kahjustada.

Kui ehtel ei ole kivisid, saad kasutada ka klassikalist kombot alumiiniumist, soolast, soodast ja kuumast veest, kuhu ehted sisse uputada. Näiteks vooderda kauss fooliumiga, pane põhja 1 tl soola ja 1 tl söögisoodat, aseta ehted kaussi ning vala peale 1 l keevat vett. Võta kõrgemate servadega kauss, sest ained hakkavad omavahel reageerides mullitama ja vedelik tõuseb selle toimel. Vala vett hoolikalt, sest Sa ei taha, et tuline vedelik üle ääre tõuseks! Ehted saavad puhtaks paari minutiga, aga kui vaja, võid ka kauem hoida. Fooliumiseks sobib näiteks sooja toidu fooliumkarp või küpsetusfoolium. NB! See meetod ei sobi kindlasti kividega ehetele!

Hõbeda puhastusained

Kui kõik eelnev tundub liiga tülikas, siis müüakse ka väga tõhusaid hõbeda puhastuse vahendeid. Meie soovitame seda hõbedapuhastuse pastat, sest oleme leidnud, et see on kõige tõhusam ja ka kividele turvaline. Loksuta korralikult pudelikest, pane natuke pastat lapile ning hõõru hõbeehe sisse (püüa siiski kivisid mitte ära pastaseks teha ja nühkida). Seejärel aga pese ehe lihtsalt õrna seebiveega puhtaks ning hõõru tekstiiliga läikima. Parimad on naturaalsetest materjalidest lapid (linane, puuvillane), aga töö teevad ära tegelikult pea kõik. Poleerimiseks on parim spetsiaalne poleerimislapp, asja ajab ära ja villane kangas.

Müügil on ka puhastusvahendeid, kuhu sisse saab ehted uputada. Need on väga tõhusad, aga meie oleme enda töös märganud, et mitte alati ei mõju need ehetele hästi. Kindlasti ei tohi neid kasutada ehetel, millel on kristallid – vedelik rikub need väga kiiresti. Vedelikku ei tohi kasta ka ehteid, mis on osaliselt oksüdeeritud ehk tumedamaks tehtud – needki kaotavad kiiresti oma ilusa välimuse. Lisaks oleme märganud, et lahuses puhastatud ehted muutuvad üsna kiirelt uuesti tuhmunuks. Pastaga poleerimine seevastu värskendab ehte pinda paremini ning oksüdatsioonikiht püsib kauem eemal. 

Ükskõik millise tööstusliku hõbedapuhastuse vahendi valid, tuleks nendega töötades kanda kummikindaid, sest tegu on üsna kange keemiaga. Eriti just vedelikku kasutades, aga tegelikult igasugu keemia puhul arvesta sellega, et puhastusaine väga korralikult ehtest välja loputad (eriti suur tähelepanu on vajalik nikerduste ja õõnsuste puhul)! Ainega pikemalt kokku puutudes muutub hõbe rabedaks ja hakkab purunema. Samuti väldi vahendite sattumist laste kätte ja loodusesse, kus need palju kurja tekitavad.

Hõbeda poleerimine tagab ilusa ja kauakestva tulemuse

Mis iganes puhastusmeetodit kasutad, jäta meelde, et tuleb puhastamise lõpus tuleb ehted alati kuiva lapiga üle poleerida. Just poleerimine on see, mis annab lõpliku läike ning takistab ka oksüdatsioonikihi tagasitulemist. Arvesta sellega, et puhastamiseks ja poleerimiseks kasutatud lappi Sa tõenäoliselt pärast päris puhtaks enam ei saa. Nii võiksid kasutada lappi, mida pole pärast kahju minema visata (või kasutadagi edaspidi hõbeda puhastamiseks), sest mustus kipub selle sisse jääma. 

Kui hoiad oma hõbeehteid hästi, kaunistavad need Sind truult ja püsivad efektsena pikki aastaid. Nii saad enda ehtekarbi soovi korral kas või lastelastele pärandada – hõbeehe on ju aegumatu, vaat et igavikuline väärtus. Vaata siit, millised aegumatud hõbeehted Sinu ehtelaekast veel puudu on!

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu Miks hõbeehted tumedaks muutuvad ja kuidas seda vältida?

  Miks hõbeehted tumedaks muutuvad ja kuidas seda vältida?

  Hõbeehted muutuvad tumedaks oksüdeerumise tagajärjel, reageerides erinevate ainetega, millega kokku puutuvad. Puhtas õhus ja vees on hõbe stabiilne, kuid täielikku puhtust on tänapäeval raske tagada. Kui hõbe puutub kokku õhu ja veega, mis sisaldavad vesiniksulfiidi, moodustub just viimase toimel moodustub must hõbesulfiidikiht.

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Kuidas puhastada hõbeehteid?

  Kuidas puhastada hõbeehteid?

  Hõbe on nagu elusorganism – ta hingab ja reageerib ümbritsevaga, mistõttu kipuvad hõbedast esemed ajapikku sära kaotama. Kuidas tumedaks muutunud hõbe taas läikima lüüa?

 3. Vanem lugu Suurimad moehitid sügisel 2019

  Suurimad moehitid sügisel 2019

  Maailma moelavadelt jõuavad tänavapilti vaid parimad palad ja kuigi WildWomani hõbeehted on aegumatud, hoiame meiegi moetrendide suhtes silmi lahti. Usume, et sel sügisel kuuluvad suurimate moehittide sekka just need aksessuaarid…

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi