Kuidas hoida enda hõbeehted alati säravana?

Hõbe on nagu elusorganism – ta hingab ja reageerib ümbritsevaga, mistõttu kipuvad hõbedast esemed ajapikku sära kaotama. Kuidas tumedaks muutunud hõbe taas läikima lüüa ja hõbeehetele pikk eluiga tagada?

Kui oled soetanud endale hõbedast ehted, aga pole neid mõnda aega kandnud, võid hõbekaunitarite karpi paotades avastada, et nad on muutunud tuhmiks ja halliks. Abiks on see, kui mõistad, mis hõbeda tumenemist tekitab.

Miks hõbeehted tumedaks muutuvad?

Hõbeda muutub tumedaks oksüdeerumise tagajärjel, reageerides erinevate ainetega, millega kokku puudub. Kuigi hõbe on keemiliselt üsna väheaktiivne, reageerib ta siiski vesiniksulfiidiga (niiskes õhus tumendab metalli pinda) ja lämmastikhappega ning kõrgematel temperatuuridel ka kontsentreeritud väävelhappe jt oksüdeerijatega. Kõiki neid aineid võib leiduda nii (saastunud) õhus kui ka vees, reaktsioone kiirendavad niisked olud ja kõrgem temperatuur.

Kõige selle tõttu soovitame kodutöid tehes, käsi pestes, kreemitades, saunas käies või meres ujudes ehted ära võtta. Kindlasti ei tohiks ehetega käia ka saunas ja duši all. Ka magamise ja treenimise ajal ei ole hea ehteid kanda, sest hõbeda ja kivide pinnale võivad kehasoolad kahjulikult mõjuda.

Kõige lihtsam on jätta meelde, et ehted tuleks külge panna kõige viimasena, siis kui nõud on pestud, meik on tehtud ja parfüüm pihustatud. Erinevad rasvad ja õlid kahjustavad nii metalli kui ka kivide pinda. Kodukeemia võib hõbedale hoopis püsivamad ja sügavamad jäljed jätta kui tavaline oksüdeerumine, nii et võid pärast ehet puhastades kurja vaeva näha.

Kuidas hõbedast ehteid hoida?

Kõige parem on hõbedat hoida nii, et sellele ei pääseks ligi õhk, niiskus, higi, kosmeetikavahendid, keemilised vedelikud, parfüüm, juukselakk, kloori- ja merevesi jms. Kui paned ehted pikemaks ajaks seisma, on hea hoida erinevad materjalid teineteisest lahus – hõbe omaette, teised metallid omaette. Kokkupuude teiste metallidega tekitab hõbeda pinnale kergesti kriimustusi ja kuigi neid silmaga näha ei ole, hakkavad ehted seetõttu järjest kiiremini tuhmuma ja mustaks tõmbuma. Kriimustatud pinnale jääb mustus kergemini külge ja suureneb võimalus reaktsioonide tekkeks.

Hea on meeles pidada kolme asja, mida hõbe ei armasta:

 • niiske keskkond (ära jäta ehteid vannituppa ega kütmata ruum);
 • nahkkotid ja puidust karbikesed (ära hoia oma ehet sellisest materjalist pakendis, mis sisaldab vett ja/või kogub niiskust); 
 • ohtrate kemikaalidega keskkond (juuksurisalong, tehas, köök vms, kus õhus lendub palju erinevaid aineid).

Ideaaljuhul on iga ehe pakitud eraldi minigripp-kilekotikesse, millest on õhk välja surutud. Hoia ehteid otsesest päikesevalgusest ja liigsest niiskusest eemal, parimal juhul pimedas ja kuivas. Niiskuses ja soojuses hõbe oksüdeerub ning päike võib erinevaid ehtekive pleegitada, kahjustades pöördumatult nende värvust.

Aga isegi kui hoiad hõbedat hästi, võib ta seistes ikkagi tuhmiks muutuda. Vahel muutub hõbe ka mõne inimese nahal tumedaks, selle põhjuseks on individuaalne kehakoostis ja higiga erituvad soolad. Ehete puhastamine on sel juhul möödapääsmatu, kui soovid oma kaunitare taas kandma hakata.

Hõbedast ehete puhastamine

Kui soovid ehetele pikka eluiga tagada, on ehete õige puhastamine väga oluline. WildWomani hõbeehted on kõik 925 prooviga hõbedast (nimetatakse vahel ka Sterling Silver). See on metall, mis mõistliku ringikäimise ja korraliku hoolduse juures kestab sajandeid!

Enne kui alustad, arvesta sellega, et hõbe on väga pehme metall. Sa võid seda rahulikult enda soovi järgi painutada. Seetõttu ei ole hõbeehteid keeruline puhastada, sest vajadusel saad seda natuke painutada, et kõikjale ligi pääseda. Ole kindel ja järjepidev, aga aeglane – väldi tugevaid järske painutusi. Hõbe ei taha äkilisi liigutusi, need võivad ta katki murda!

Õnneks ei ole hõbeehete puhastamine kuigi keeruline. Tuhmunud hõbedale saad anda paari minutiga täiesti uue väljanägemise! Alati ei vaja Sa puhastamiseks isegi spetsiaalseid vahendeid. Kergema oksüdatsioonikihi võtab maha ka see, kui hõbeehet lihtsalt hõõruda pehme lapiga. Kõige parema tulemuse tagab spetsiaalne hõbedapuhastuse lapp, aga sobivad ka nt puuvillased ja villased tekstiilid. Väga hea on ka pehme mikrofiiber!

Kui sellest jääb veidi väheseks või on hõbe mustrilise pinnaga, võid appi võtta kiirabilahenduse ning pesta teda õrnalt klassikalise hambapasta ja VÄGA PEHME hambaharjaga. Aga sellega peab olema väga ettevaatlik, sest vähegi abrasiivsem hambapasta võib läikivat hõbedapinda kriimustada ning ehe kaotab oma kauni läike!

Samuti saab hõbeda puhtaks sooda ja pehme käsnaga nühkides. Võta kolm osa soodat ja üks osa vett ning sega see pastaks kokku. Tee hõbeehe märjaks, võta käsn, mätsi ta soodapastaga kokku ja hõõru puhtaks. Ära kasuta pabersalvrätikuid (need kriimustavad ja pole loodussäästlikud), vaid pigem pehmet nõudepesukäsna või riidest lappi! Ja kui Sul on kiviga ehe, ole ekstra ettevaatlik, sest ehtekivid on väga õrnad ja hõõrumine võib neid kiiresti kahjustada.

Kui ehtel ei ole kivisid, saad kasutada ka klassikalist kombot alumiiniumist, soolast, soodast ja kuumast veest, kuhu ehted sisse uputada. Näiteks vooderda kauss fooliumiga, pane põhja 1 tl soola ja 1 tl söögisoodat, aseta ehted kaussi ning vala peale 1 l keevat vett. Võta kõrgemate servadega kauss, sest ained hakkavad omavahel reageerides mullitama ja vedelik tõuseb selle toimel. Vala vett hoolikalt, sest Sa ei taha, et tuline vedelik üle ääre tõuseks! Ehted saavad puhtaks paari minutiga, aga kui vaja, võid ka kauem hoida. Fooliumiseks sobib näiteks sooja toidu fooliumkarp või küpsetusfoolium.

Ettevaatust karmi keemiaga!

Kui kõik eelnev tundub liiga tülikas, siis müüakse ka väga tõhusaid hõbeda puhastuse vahendeid. Meie soovitame seda hõbedapuhastuse pastat, sest oleme leidnud, et see on kõige tõhusam. Loksutad korralikult pudelikest, paned natuke pastat lapile ning hõõrud hõbeehte sisse (ettevaatust kividega, ära neid pastaseks tee!). Seejärel aga pesed ehte lihtsalt õrna seebiveega puhtaks ning hõõrud tekstiiliga läikima. 

Müügil on ka puhastusvahendeid, kuhu sisse saab ehted uputada. Need on väga tõhusad, aga meie oleme enda töös märganud, et mitte alati ei mõju need ehetele hästi. Kindlasti ei tohi neid kasutada ehetel, millel on kristallid – vedelik rikub need väga kiiresti. Vedelikku ei tohi kasta ka ehteid, mis on osaliselt oksüdeeritud ehk tumedamaks tehtud – needki kaotavad kiiresti oma ilusa välimuse. Lisaks oleme märganud, et lahuses puhastatud ehted muutuvad üsna kiirelt uuesti tuhmunuks. Pastaga poleerimine värskendab ehte pinda paremini ning oksüdatsioonikiht püsib kauem eemal. 

Ükskõik millise tööstusliku hõbedapuhastuse vahendi valid, tuleks nendega töötades kanda kummikindaid, sest tegu on üsna kange keemiaga. Eriti just vedelikku kasutades, aga tegelikult igasugu keemia puhul arvesta sellega, et puhastusaine väga korralikult ehtest välja loputad (eriti suur tähelepanu on vajalik nikerduste ja õõnsuste puhul)! Ainega pikemalt kokku puutudes muutub hõbe rabedaks ja hakkab purunema. Samuti väldi vahendite sattumist laste kätte ja loodusesse, kus need palju kurja tekitavad!

Mis iganes puhastusmeetodit kasutad, jäta meelde, et tuleb puhastamise lõpus tuleb ehted alati kuiva lapiga üle poleerida. Just poleerimine on see, mis annab lõpliku läike ning takistab ka oksüdatsioonikihi tagasitulemist. Arvesta sellega, et puhastamiseks ja poleerimiseks kasutatud lappi Sa tõenäoliselt pärast päris puhtaks enam ei saa. Nii võiksid kasutada lappi, mida pole pärast kahju minema visata (või kasutadagi edaspidi hõbeda puhstamiseks), sest mustus kipub selle sisse jääma. 

Kui hoiad oma hõbeehteid hästi, kaunistavad need Sind truult ja püsivad efektsena pikki aastaid. Nii saad enda ehtekarbi soovi korral kas või lastelastele pärandada – hõbeehe on ju aegumatu, vaat et igavikuline väärtus.

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu Miks maksab üks ametüst 3 ja teine 300 eurot?

  Miks maksab üks ametüst 3 ja teine 300 eurot?

  Oleme vääris- ja poolvääriskividega hõbe- ja kuldehteid müünud juba rohkem kui kaheksa aastat. Kõige sagedasemad küsimused, mida selle aja jooksul oleme kuulnud, kõlavad umbes nii...

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Kuidas hoida enda hõbeehted alati säravana?

  Kuidas hoida enda hõbeehted alati säravana?

  Hõbe on nagu elusorganism – ta hingab ja reageerib ümbritsevaga, mistõttu kipuvad hõbedast esemed ajapikku sära kaotama. Kuidas tumedaks muutunud hõbe taas läikima lüüa ja hõbeehetele pikk eluiga tagada?

 3. Vanem lugu 9 soovitust, kuidas ehete abil alati stiilne välja näha

  9 soovitust, kuidas ehete abil alati stiilne välja näha

  Ehted on kõige lihtsam viis, kuidas kiirelt enda välimust muuta. Isegi kui seljas on sama kleit, saad kiirelt moonduda argisest pidulikuks, asjalikust romantiliseks või lihtsalt väljanägemisele paari värvilaiguga uus hingamine anda. Panime kirja 9 põhimõtet, mille järgi ehteid valides garanteerid alati väljapeetud välimuse.

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi