Jah, kullatud ehted on „päris“! 10 kasulikku teadmist

Hõbeehted WW rikkalikus valikus on enamasti saadaval ka ülekullatuna. Aga mida see „ülekullatuna“ tähendab? Kas see on hea valik? Mida peaks kullatud ehetest teadma?

Kullatisega ehted on „kullaklubilistele“ rahakotisõbralik alternatiiv. Kullatoon, mida soojemad värvivarjundid enda kõrvale nõuavad – „tšekk“. Hea hind – "tšekk". Lihtne uuesti üle kullata – „tšekk“. Liiga hea, et olla tõsi?

Kulla ja hõbeda miksimine on 2022 megatrend.
Stiil: Liisi Eesmaa   Foto: Kalle Veesaar

Siiski, olukord ongi väga hea. Ehk, kui keegi siit edasi lugeda ei malda, siis võtame hästi lühidalt kokku.

Eemalt vaadates pole võimalik vahet teha, kas tegemist on kullatud või läbini kullast ehtega, aga kullatisega ehted on kordades soodsamad. Kui kullatud ehtega hoolikalt ümber käia, kestab ta kaua kaunis. Ja kui Sa hoolikusega just ei hiilga, siis on väga lihtne kullatud ehet uuesti üle kullata. Jah, Wildwomanis saab ka.

Aga teadmistejanulistele selgitame pisut pikemalt.

Kuldamine = õhuke kullakiht teisest metallist ehtel

Kuldamine on ehtemaailmas levinud võte, nagu rodeeriminegi (hiljuti just rääkisime sellest ka). Ja kui võiks arvata, et see on mingi kaasaegne leiutis, siis ei-ei, esimest korda kandis õhukese kullakihi hõbedasele plaadile Itaalia keemik Luigi Brugnatelli juba aastal 1805.

Kullata saab paljusid metalle

Kullakihti saab kanda paljudele metallidele, näiteks niklile, kroomile, roostevabale terasele, vasele, volframile, titaanile ja muidugi – hõbedale. Kõige sagedamini kullataksegi just vaske ja hõbedat. Kuldamine hõbedale kuidagi tugevust juurde ei anna. Küll aga on kullatud hõbeehe tugevam kui 585 prooviga kuldehe.

Wildwomani valikust leiab ainult ülekullatud hõbedat, muid alusmetalle mitte.

Kuldamine on elektrokeemiline protsess

Et üks ehe kullatud saaks, on vaja õige mitu sammu. Kõigepealt põhjalik puhastamine kõiksugustest jääkidest, eriti oluline on mustusest ja rasvajääkidest lahti saada. Lapiga nühkimisest ei piisa, puhastamisviise on erinevaid, nt auruga, ultraheliga või kasutades elektropuhastust.

Peale puhastamist kastetakse ehe kullalahusesse ja positiivse elektrilaengu abiga kinnitatakse kullakiht ehtele.

Kullakiht on päris kuld

Jah, kullatud ehetel on tõesti päris kullast kiht. Kuna see on aga õhuke, siis ei ole kullatud ehted nii kallid kui läbini kullast, kuigi lihtsalt peale vaadates on väga raske vahet teha kumb on kumb.

Kui puhas on kuld, mida ehtele kantakse, on varieeruv, täpselt nagu varieerub kulla puhtus ka läbini kullast ehete puhul. Kõige puhtam kullakiht võib olla 24karaadine, kõige väiksema puhtusega aga 10karaadine.

Wildwomani ehteid katab enamasti 585 prooviga ehk 14karaadine kullakiht.

Kullakihi paksus ehtel jääb 0,17 ja 2,5 mikroni vahele

0,17 mikroni paksune kiht „jääb ellu“ vaid nendel ehetel, mis saavad vähem vatti nagu ripatsid ja kõrvarõngad. Nii õhuke kiht kulub ehtelt üsna kiiresti maha.

Piisavaks loetakse kullakihi paksust, mis jääb 0,5 ja 1,0 mikroni vahele. Tundub maruõhuke? Aga tegelikult on see piisav isegi tihti kantavatele sõrmustele. Miks kullakihi paksus üldse oluline on? Sest mida paksem kiht, seda kauem ta kestab.

Wildwomanit ostetud kullatud ehete kullakiht on üldjuhul 1,75 mikronit. Suisa ideaalne!

Hind reedab, kas tegu on kullast või kullatud ehtega

Kuna peale vaadates on keeruline kindlaks teha, kummaga tegu, siis kõige lihtsam on alustuseks vaadata hinda. Läbinisti kullast ehe on alati kallim.

Võid otsida ehtelt ka märgiseid, aga Euroopa Liidus (ja sestap ka Wildwomanis) Sa neid enamasti ei leia, kuna need pole kohustuslikud. Wildwomani kullatud ehetest leiad hoopis hõbedamärgise, sest meie valikus muud metalli ei ole, ainult väärtuslik hõbe, mis end lihtsasti kullata lubab.

Kullatud ehe ei ole nii kallis kui kullast ehe

Ükskõik, kui kvaliteetne või paks/õhuke on kullakiht, ehte väärtus sellest oluliselt ei tõuse. Ja siit tuleb ka kullatud ehete üks eeliseid – nende hind on läbinisti kullast ehetega võrreldes palju taskukohasem.

Nende kaunite pärliga hõbekõrvarõngaste hind kullatuna on 95€, läbinisti kullast sellised kõrvarõngad maksaksid ligi 1000 €.

Kullatud hõberipatsi hind koos ketiga on 69 €, läbinisti kullast selline ripats maksaks ca 500 €.

Kullatise kestvus sõltub sellest, kuidas ehet kasutad

Kullatis kullatud ehtel võib ajaga tuhmuda ning kuluda ja see on täiesti normaalne, ükskõik kui kvaliteetse isendiga on tegu. Püsimist mõjutab nii kullakihi paksus kui kvaliteet ja see, kui palju ehe "vatti" saab (nt kas hoiad sõrmust sõrmes ka nõusid pestes).

Rolli mängib ka alusmetall, mis aja jooksul kullakihi alt molekul molekuli haaval pinnale püüdleb. Sealjuures, tasub ettevaatlik olla väljastpoolt Euroopa Liitu ostetud kullatud ehetega, sest tihti pannakse kullakihi alla allergiat tekitatav nikkel, et pealispind püsiks kauem kaunis. Euroopa Liidus on nikli kasutamine keelatud.

Keskmiselt püsib kullatud ehe kaunis paar aastat, aga kui kannad teda harva ja hoiad väga hoolikalt, siis kauem.

Näiteks võiksid Sa:

 • Vältida ehte kokkupuudet kodukeemia, parfüümide, meigiga.
 • Hoida käed alati puhtana
 • Vältida kokkupuudet kloori- või soolase veega ehk – ujuma mine eheteta.
 • Hoolitseda selle eest, et ehe saaks korralikult puhtaks peale seda, kui puutub kokku higi või rasuga.
 • Kullatud ehteid aeg-ajalt leebe seebiveega või spetsiaalse puhastusvahendiga puhastada. Aga väldi kindlasti harjamist ja hõõrumist.

Kullatisega ehet on väga lihtne uuesti üle kullata

Kui juhtub, et Sinu kaunis kullatud ehe ei sära enam nii kenasti kui värskelt peale kojutoomist, on seda väga lihtne uuesti üle kullata. Näiteks võid selle meile tuua ja 5 tööpäeva pärast saad nagu uuena kätte.
Wildwomanis maksab sõrmuse kuldamine 25 €, keti ja kõrvarõngaste kuldamine 35 €.

Muideks, kui sul on hõbedakarva lihtsama vormiga ehe ja tahaksid seda hoopis kuldsena kanda, siis saad ka seda üle kullata lasta. Küll peab arvestama, et keerukamate vormidega ehte puhul (nt väga mustrilised, filigree tehnikas) see kahjuks ei õnnestu. Üldjuhul saab kullata ka kividega ehteid.

Saa vaata vaid neid kauneid kullakarvalisi!

Millise neist võiks koju viia?

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu Naiste lood. Kunstnik Anna Litvinova

  Naiste lood. Kunstnik Anna Litvinova

  Rollid elus: maalikunstnik, ema, sõber, modell, andja, tütar, oma mulli ja hetkede looja.

  „Mina olen pigem olnud selline omas mullis olija. Loon ise endale värvilise, kireva, rõõmsa mulli ja siis elangi selles ilusas maailmas. Loon hetki. See võib olla ongi minu elu moto – luua unustamatuid hetki nii endale kui ka teistele!“

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Jah, kullatud ehted on „päris“! 10 kasulikku teadmist

  Jah, kullatud ehted on „päris“! 10 kasulikku teadmist

  Hõbeehted WW rikkalikus valikus on enamasti saadaval ka ülekullatuna. Aga mida see „ülekullatuna“ tähendab? Kas see on hea valik? Mida peaks kullatud ehetest teadma?

  Kullatisega ehted on „kullaklubilistele“ rahakotisõbralik alternatiiv. Kullatoon, mida soojemad värvivarjundid enda kõrvale nõuavad – „tšekk“. Hea hind – "tšekk". Lihtne uuesti üle kullata – „tšekk“. Liiga hea, et olla tõsi?

 3. Vanem lugu Saage tuttavaks: uus kollektsioon Less is More

  Saage tuttavaks: uus kollektsioon Less is More

  Taaskord midagi uut nii meie austajatele kui meile endale. Kui varem olime tuntud just suurte efektsete ehtekivide poolest, siis nüüdsest küütleb meie valikus ka väikeste ja üldse mitte vähem püsside kivide paraad.

  Vahel on tõesti vähe vaja selleks, et ehe mõjuks, aga ikkagi... Kust selline väikeste kivide mõte? Milliseid kive kollektsioonist leiab? Mida nende tillukeste ehetega pihta hakata?

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi