Bali ehtetraditsioon ja "1001 ööd" kollektsiooni sünnilugu

Bali seostub meile enamasti imeliste puidust ja kivist käsitöönikerdustega ning samuti imeliste ornamentidega ehtekunstis. Huvitaval kombel aga ei ole selles ehteparadiisis ringi käies märgata, et kohalikud igapäevaselt ehteid kannaksid...


Ehtekunst, nagu ka kogu muu kunst ei arenenud Balil nimelt kunstnikuhingega inimeste eneseteostuse vajadusest, nagu see mujal maailmas tavaliselt juhtub, vaid eriliste usutraditsioonide tõttu. Nimelt oli kahe Hiiumaa suurusel Bali saarel vanasti suisa 800 kuningriiki!

Igal kuningriigil oli oma käsitööliste tsunft (indoneesia keeles pande), kellel kõigil oli oma roll: templite jaoks kiviraidurid ja puunikerdajad, rõivasteks kangakudujad või -värvijad jne. Kõik tegid oma kunsti, mõeldes sellest kui ohvirannist jumalatele. Ja loomulikult tegutsesid kuningakodade juures ka ehtemeistrid – hõbeda- ja kullassepad, kes valmistasid Kuningatele tseremoniaalseid ehteid. Nii võib öelda, et Bali ehted on sõna otseses mõttes kuninglikku päritolu!


Hõbedasepa tööd ei õpitud, vaid pärandati edasi isalt pojale mööda pereliini. Nii on Bali hõbedaseppade osavus on aastasadade pikkune pärandatud tarkus ja oskus. Ja just sellest tarkusest ja oskusest ja kuninglikkusest on koosnebki meie kõige luksuslikum kollektsioon 1001 ööd – see on tervenisti valminud Balil, põlvkondade kaupa õppinud hõbedameistrite käe all.

Üks meie lemmikuid selle kollektsiooni autoritest on noor Bali disainer, kes on kolmandat põlve ehtemeister. Tema kireks on disain – talle meeldib lõputult joonistada ehtedisaine, mis on inspireeritud Bali lopsakast loodusest.

Kui disain on valmis, nikerdatakse see kõigepealt 3D-vahamudeliks ning tehakse sellest esimene valu ehk master-mudel. Kui valminud mudel näeb välja täpselt selline, nagu disainer enda peas ehet on mõelnud, tehakse sellest vorm, millesse valatakse hõbe – ja selle vormi järgi hakkavadki sündima ehted. 


Meie sõber ehtemees on kogu enda ehete tootmise korraldanud oma naise abiga. Ta ise on lisaks disaineritööle ka suure kuuma ahju operaator – tema teab täpselt, mis kuumuse juures ja mis koguseid kasutades saab hõbe parima kvaliteedi. Tema väikeses töökojas töötab kokku umbes 50 meest, kes erinevaid ornamente eheteks kokku võluvad, kivid külge panevad ja valmis ehted särama lihvivad. Iga ehe valmib alati käsitööna! Ja iga ehe läbib ka hoolika kvaliteedikontrolli.


Balil ehete valmistamine on väga harmooniline töö. Töökoja igapäevaelu saadab vaikne lauluümin, liigutused on rahulikud ja kiirustamata – Bali õhustik lihtsalt on selline rahulik ja loov. Meie sõber naerab, et Balil äritegemine ei sobi lääne inimestele kohe kuidagimoodi – esiteks on "moodsa lääne rahvas" harjunud pidevalt kiirustama.Teiseks on ka äri korraldamises oma nüansse, näiteks peab alati tööle palkama topelt arvu inimesi, kui mõistlik tundub, sest pooled balilastest on pidevalt mõnel templi- või muul tseremoonial ja tööle ei tule. Traditsioonid ikka kõigepealt!

Bali ehteloomingu võlu ja vägi tulenebki sellest iidsest traditsioonist teha kunsti Jumalatele ohvrianniks ja kuningatele vääriliselt... ja see hingus jääb ka ehetele külge. Ilmselt kõige selle pärast need ehted meile nii väga meeldivadki. :)

Vaata Bali kollektsiooni SIIT

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu Miks maksab üks ametüst 3 ja teine 300 eurot?

  Miks maksab üks ametüst 3 ja teine 300 eurot?

  Oleme vääris- ja poolvääriskividega hõbe- ja kuldehteid müünud juba rohkem kui kaheksa aastat. Kõige sagedasemad küsimused, mida selle aja jooksul oleme kuulnud, kõlavad umbes nii...

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Bali ehtetraditsioon ja

  Bali ehtetraditsioon ja "1001 ööd" kollektsiooni sünnilugu

  Bali seostub meile enamasti imeliste puidust ja kivist käsitöönikerdustega ning samuti imeliste ornamentidega ehtekunstis. Huvitaval kombel aga ei ole selles ehteparadiisis ringi käies märgata, et kohalikud igapäevaselt ehteid kannaksid...

 3. Vanem lugu Jäära kristallid – mida tasuks neil kanda ja mida neile kinkida?

  Jäära kristallid – mida tasuks neil kanda ja mida neile kinkida?

  Kõik naised on isemoodi imelised ja erilised, aga ometi on ka meil sarnaseid jooni – näiteks need, mida omistatakse tähemärkidele. Oma nõrkused ja tugevused, head ja vead... igal tähtkujul on need olemas. Siit leiab endale väge täis ehte Jäära tähtkujust naine.

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi