Ärinaistest ehtegurmaanideks – WildWomani lugu

Tallinnas Foorumi keskuses asuva WildWoman Ehtepoe käimapanevaks jõuks on Marika ja Mairi – kaks saarlasest õde, kes otsivad kogu maailmast kokku ägedaid poolvääriskive, sätivad need hõbe- ja kuldehetesse ning ehivad nendega Eesti naisi. Saame nendega lähemalt tuttavaks!

Kui keegi ütleb „poolvääriskivid“, kangastuvad esmalt ravivõimed, selgeltnägemine, horoskoobid ja muu esoteerika. „Meie siiski peame end pigem Eesti suurimaks hõbeehete poeks, mitte esoteerikapoeks,“ ütleb ehtebrändi juht Mairi. „Samas me muidugi väga austame ja armastame poolvääriskive ja kristalle,“ lisab ta.

Austus ja kirg kristallide vastu on isegi nii suur, et mõlemad õed on USAs GIA Instituudis gemmoloogiat õppinud. See teadus ei tegele kristalli mõjuga inimesele, vaid sellega, kuidas kristallid moodustuvad, millest keemiliselt koosnevad, kuidas neid lõigata ja kus kasutada. Näiteks ametüst väljub maapõuest üsna ilmetu halli känkrana. Kas selle sees peidab end kroonijuveeli hinnaklassis kivi, korralik selge värviga särav ehtekivi või kolmeeurone talisman, selgub sorteerimise, lõikamise ja töötlemise käigus, aga kivi potentsiaali on vaja näha juba varem.

„Kristallide maailm on väga keeruline,“ selgitab Mairi. „Kui tahame klientidele korralikke tooteid pakkuda, peame suutma kvaliteeti ära tunda ja garanteerida. Tänapäeva nõudluse juures on tekkinud palju neid, kes müüvad mäekristalli pähe näiteks puhast klaasi. Ilma õppimata ei ole lihtsalt võimalik sellel turul orienteeruda,“ selgitab Mairi.

Nii oskavad Mairi ja Marika valida ehetesse vaid ülimalt korralikud, parimal moel lõigatud kivid, mida võib võtta ka investeeringuna. Kuna maakera kristallivarud on piiratud, on kvaliteetsete kivide hind maailmaturul viimastel aastatel tohutu hüppe teinud.

„Esoteerikapoodides müüakse reeglina trummelpoleeritud kristalle, mis on ehtekivide jääkprodukt. Meil selliseid ei ole,“ ütleb ta. WildWomani kutsumuseks on leida maailmast need kõige erilisemad, kvaliteetsemad ja haruldasemad kristallid. Osa neist on nii kvaliteetsed ehk gemmoloogi keeli A–AAA reitinguga, et mõned hõbedasepad isegi keelduvad neid ehetesse sättimast, kartes, et kivid purunevad. „Meie aga tahame just need kivid panna enda disaini ja lasta meie ägedatel klientidel end nendega imeilusaks ehtida,“ ütleb Mairi.

Marika Tamm

Ehtevaimustus muutus elukutseks juhuse tahtel

Ehtemaailma sattusid õed Tammed tegelikult üsna kogemata. Rohkem „süüd“ on siin vanemal õel Marikal (ülal fotol).

„Olen õppinud ärikorraldust ning omandanud magistrikraadi ärikonsultandina,“ ütleb ta. „Tegelesin konsultatsiooniäriga pikalt, lisaks olin näiteks Ajujahi konkursi väljatöötajaks ja esimeseks projektijuhiks. Kõik oli väga hästi, aga nagu mõnikord juhtub – ühtäkki hakkasid võõrad tuuled sosistama kõrva lugusid sellest, et on vaja muutust.“

Nii müüs Marika oma maise vara maha, tegi õele eluaegse volituse end vajadusel kõigis asjus esindada ja läks laia maailma rändama. Balil sattus ta selgeltnägija juurde. „Muuhulgas teatas ta mulle, et olen ehtedisainer. Esialgu panin selle „soolapuhumise” kategooriasse, sest kuigi ehted meeldisid mulle väga, ei oska ma ju joonistadagi. Aga imelikul kombel ei jätnud see mõte mind enam maha. Täiesti võõras inimene justkui andis mulle „loa” tegeleda millegagi, mida tegelikult armastan...“

Edasi viis üks asi teiseni. Pikka aega otsis Marika kedagi, kes ta kehvasti joonistatud kavandi teostaks. Ta oli juba lootust kaotamas, kui juhus otsustas uut ust näidata. „Olin taas Balil ning sain kuskilt uudise, et minu veregrupi verd on hädasti vaja ühele Euroopast pärit õnnetusse sattunud mehele. Läksin siis verd andma ning teel haiglast koju teatas autojuht, et andku ma andeks, aga ta peab ühe hõbedasepa juurest oma tellimuse ära tooma. Läksin temaga kuskile väikeküla tänavarägastikku, suvalise maja hoovi ning pooleldi nalja pärast küsisin siis sellelt hõbedameistrilt ka, ega ta oska minu disaine eheteks teha. Suure üllatusena teatas ta, et jaa, muidugi oskab!“

Nii leidis Marika endale pikaajalise väga vahva ja võimeka ehtesepa, kes mõni nädal hiljem ulatas talle esimese tema disainitud ehte (all fotol). „See oli imeilus! Ja tõestas, et kunagi ei tea, millise kõrvaltänava majas sinu õnn võib oodata.“

esimene WildWoman Ehtepoe ehe

Noorem õde Mairi on samuti majandustaustaga, hariduselt rahvusvahelise äri magister. Enne ehteärisse sattumist möödusid tööpäevad edukat koolitus- ja konsultatsiooniettevõtet juhtides. Aga siis kipus rutiin tallegi kallale. „Lõpuks pidin peeglisse vaadates iseendale tunnistama, et vaatamata kogu armastusele oma töö vastu, olen ma sellest sama palju ka väsinud,“ ütles ta.

Seega leidis ta end ühel päeval üksi lennujaamast, taskus üheotsa pilet Indiasse, teadmata, kauaks ta sinna jääb või kuhu edasi lendab. Marika oli selleks ajaks juba ehetele pühendunud, rännates mööda maailma põnevaid disaine ja kive otsides. Mairi aga sättis enda sihtpunktid nii, et ehtejahil õega aeg-ajalt kokku saada.

„Ja kuidagi saladuslikult ja vaikselt pugesid ehted mu vereringesse,“ ütleb ta. „Märkamatult hakkasin ka ise ehteid kokku ostma. Noppisin maailma eri paigust väikestelt hõbedaseppadelt imelist käsitööd ja saatsin Marikale koju. Tänaseks on sellest saanud parandamatu sõltuvus.“

Nii toovadki õed Tammed ehteid igalt poolt maailmast. Kollektsioonid on saanud täiendust Indoneesiast, Indiast, Sri Lankalt, Mehhikost, Türgist, Marokost, Keeniast, Beninist, Israelist, Armeeniast, aga ka Euroopast. „Lugusid ja juhtumisi tuleb muidugi iga reisiga. „Oleme nii kõvasti petta saanud, et ei jõua üksteise õlal ära nutta, ja sama palju on ka õnne ja õnnestumisi olnud,“ räägib Mairi.

„Kindel on aga see, et kõik kristallid ja kõik ehted valime välja ükshaaval,“ lisab Marika. „Suur osa ehetest on ainueksemplarid. Haruldasemate ja parimate kivide ümber disainime hõbeehte ise, valmis tehakse need Balil käsitööna,“ kirjeldab ta.

Mairi Kutberg

Aga kuidas selle kristalliväega ikkagi on?

Ärikonsultatsioonid ja koolitused ühelt poolt, ülinaiselik kristallide ja ehete maailm teiselt poolt – kõrvalt vaadates ei tundu need kuigi hästi kokku sobivat. Eriti arvestades, et päris ilma „pehmete väärtusteta“ poolvääriskivide puhul läbi ei saa ning isegi kodulehetekstides on selgitatud, mida üks või teine kristall endaga toob. Kuidas siis on, kas roosa kvartsiga ripats tagab suure armastuse?

„Muidugi tuleb armastus, kui sa ennast ehid,“ naerab Mairi (ülal fotol). Aastasadu on kividele erilisi võimeid omistatud, inimloomusele lihtsalt on omane kõrgematesse jõududesse uskuda. „Kõik, millesse sa usud – mõjub. Aastate jooksul oleme klientidelt kuulnud, kuidas üht või teist kristalli kandes on kummalisi asju juhtuma hakanud,“ räägib Mairi.

„Meie maailmas millegipärast arvatakse, et materiaalsus ja vaimsus on teineteist välistavad,“ ütleb Marika. „Mulle aga tundub, et mõlemal on oma tugevused ja nõrkused. Tegelikult ei saa üks teiseta. Miks mitte olla vaimsete väärtustega äriinimene?“ küsib ta.

Õed usuvad, et nad ongi leidnud ideaalse sünteesi kahe polaarsuse vahel – tasakaalupunkti. Kristalliraamatu järgi õed ehteid siiski ei vali. „Samas, iga kord, kui täiskuu hakkab saabuma, tahan kõige suuremad kuukivid endale külge panna. Miks? Ma ei tea! Ma ei mõtle sellele,“ tunnistab Marika. „Ma lihtsalt usun naiselikku intuitsiooni. Usaldan oma käsi ja hinge, et mis nad karbist välja valivad.“

Seega on see kõige rohkem armastus ilusate ja kvaliteetsete ehete vastu, mis õdesid selles töös seob. „WildWomani hing ja olemus on nagu tõelise naise hing ja olemus – pidevas muutumises nagu naise tunded ja vajadusedki,“ ütleb Marika. „Ilmselt see kristallide ja ehete kombinatsioon lihtsalt kõnetab naise sügavamaid hingesoppe. Mõnd klienti puudutavad rohkem kristallid, mõnd disainid, aga kõiki ühendavaks jooneks on isikupära, enesekindlus ja naiselikkus,“ arvab ta.

Mairi lisab, et talle lihtsalt meeldib innustada Eesti naisi end julgemalt ehtima. „Meil naistel on erinevatel päevadel nii palju erinevaid nägusid, tundeid ja muidugi ka konflikte. Vahel ma ei suuda isegi otsustada, et kas kollane ja roheline päriselt ka sobivad omavahel või on keegi selle lihtsalt välja mõelnud. Ei ole olemas võimalust ennast „valesti“ või „õigesti ehtida!“

Naistel ja ehetel lihtsalt on oma suhe, samamoodi on neil ka oma lemmikud. Mairi ehtekarbist hõiab kõige suurema osa roosa kvarts, viimase aja lemmikuks on roheline ametüst. Marikat aga ehivad kõige sagedamini naiselik kuukivi, müstiline labradoriit ning õnnekivi türkiis. „Ja kas siis sellest, et olen õigeid kive kandnud, või mingil muul põhjusel, aga ma võin tõesti öelda – minu unistused järjest täituvad,“ ütleb ta.

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu Suurimad moehitid sügisel 2019

  Suurimad moehitid sügisel 2019

  Maailma moelavadelt jõuavad tänavapilti vaid parimad palad ja kuigi WildWomani hõbeehted on aegumatud, hoiame meiegi moetrendide suhtes silmi lahti. Usume, et sel sügisel kuuluvad suurimate moehittide sekka just need aksessuaarid…

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda Ärinaistest ehtegurmaanideks – WildWomani lugu

  Ärinaistest ehtegurmaanideks – WildWomani lugu

  Tallinnas Foorumi keskuses asuva WildWoman Ehtepoe käimapanevaks jõuks on Marika ja Mairi – kaks saarlasest õde, kes otsivad kogu maailmast kokku ägedaid poolvääriskive, sätivad need hõbe- ja kuldehetesse ning ehivad nendega Eesti naisi. Saame nendega lähemalt tuttavaks!

 3. Vanem lugu 9 soovitust, kuidas riietuse juurde ehteid sobitada

  9 soovitust, kuidas riietuse juurde ehteid sobitada

  Ehted on kõige lihtsam viis, kuidas kiirelt enda välimust muuta. Isegi kui seljas on sama kleit, saad kiirelt moonduda argisest pidulikuks, asjalikust romantiliseks või lihtsalt väljanägemisele paari värvilaiguga uus hingamine anda. Kuidas?

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi