Rollid elus: loovuse ja ratsionaalsuse imetlusväärne ühendaja, toob teatreid tulest ja veest läbi, 400 töötajaga Vanemuise teatri juht, Etendusasutuste Liidu juhatuse liige, teistkordse magistrikraadi õppija, uhke tädi 4 aastasele vennalapsele ja ustav sõber.

Kristiina AlliksaarFoto: Alan Proosa Pildil: Kristiina Alliksaar

 Kristiina, Sinust õhkub isikupära, julgust, iseteadlikkust, otsustusvõimet ning elurõõmu – sellist heas mõttes metsiku naise hõngu! Kas Sa sündisid sellisteks või on see elu jooksul harjutatud teadlik oskus? Milliseid väikeseid metsikusi ise oled hiljuti korda saatnud?

Ma vist olen tõesti lapsest saadik olnud selline iseseisev ja julge plika, natukene Ronja tüüpi. Elasime minu lapsepõlves väikeses asulas, mis inspireeris seiklustele metsas ja puude otsas turnima ning tiigist kassile kala püüdma. Samas oli tasakaaluks Olustveres päris loss koos kogu oma kompleksiga ja mind julge ning enam-vähem viisi pidava lapsena sätiti pidevalt kleidikestesse ja lükati lavale - laulma, luuletust lugema, tantsima. See tasakaalustas minu Ronjalikku poolt.

Tuleb tunnistada, et ajaga olen ma pigem vähem metsikuks ja rohkem alalhoidlikuks kasvanud ning minu jaoks on metsikus juba see, kui jään sõpradega varahommikuni lobisema, sest lihtsalt ei raatsi magama minna ja nii jääb ööuneks vaid napid paar tundi.

 Sa oled kultuuriasutusi välja toonud küll rahalistest raskustest ning koroona-kriisidest, nende kõrvalt tunduvad ausalt öeldes eraelulised probleemid väikestena. Aga kas sul on mõni metoodika või salarelv või hoopis esiemade tarkus, mida sa rasketest oludest väljatulemiseks kasutad, mis võiks aidata ka teisi naisi rasketel hetkedel?

See on julgelt üle pakutud iseloomustus :) Koroonakriis on meil alles esimene, uus ja võõras kõigile ja seegi pole veel läbi, eks näis, kuidas mul koos kolleegidega selle ületamine tegelikult õnnestub.

Erinevates olukordades aitavad mind erinevad tarkused ja enesesisestused, aga peamine, mis läbivalt kõiki raskusi saadab, on tõdemus - halamine ei aita, hakka tegutsema! Lahendused tulevad ikka siis, kui käised üles käärid ja peale hakkad. Isegi siis, kui alguses päris täpselt ei tea, mis antud olukorras aitab. Kodus teki all ennast või kogu maailma haletsedes ei muutu midagi paremaks, ei Sinu enda ega teiste jaoks.

 Teatrimaailma on koondunud inimesed, kelle jaoks on oluline isikupära ja karakter ehk soov eristuda. Teisalt massimeedia ja moetööstus on pikalt mõjutanud (naisi) standarditele vastama. Kuidas kunstimaailma väliste inimestena pääseda välja mõttemustrist, et peame vastama standarditele ja kuidas hakata inimkonnana aktsepteerima mitmekesisust ja väljanägemiste ja maitsete erinevust?

Ma pean tunnistama, et laval säravad inimesed võivad tavapärasest tihedamini tavaelus olla pigem märkamatud ning soovida mitte eristuda.

Olen seda meelt, et mitmekesisuse ja erinevuste osas saavad naised ise kõige rohkem ära teha. See ei ole ju mingi uudis, et meie rahu ja tugevus sünnib meie enda sees. See on vahest pikk tee, aga kui selle tõdemuseni jõuda, siis ei vaja naine enam kõike seda võltsi enda külge ja siis kaob ka vajadus kellegi kunstlikele standarditele vastata. See lihtsalt ei lähe enam korda, ei enda ega teiste puhul. Me oleme just sellisena loodud põhjusega ja naturaalsena kõige ilusamad!

Samas on oluline mõista, et ehetel on naiste maailmas teistsugune tähtsus ja väärtus, ürgne ja seotud erinevate maagiliste rituaalidega. Lisaks on tänaseni näiteks Indias mõnes osariigis nii, et naise kogu vara ongi ehetena tema küljes.

 Sa õpid hetkel põnevatel teemadel magistrantuuris. Mis sa arvad, kuhu me ühiskonnana 10 aasta pärast jõudnud oleme?

Väga keeruline küsimus ja mul ei ole siin lühikest ja selget vastust. Kellelgi vist ei ole. Ühelt poolt suureneb ilmselt (mõneti kahjuks) meie elus tehnoloogia roll, sest selles lõksus oleme me kogu maailmaga sees ning siit väljuda vist ei olegi võimalik. Teisalt suureneb ka nende inimeste osakaal, kes pöörduvad tagasi küti-korilase elustiili juurde, maale ja mahepõllumajanduse radadele. Kardan, et selliste inimeste osakaal jääb paraku liiga väikeseks, et see kapitaalselt midagi muudaks. Ja kolmandaks - need lapsed, kes on üles kasvanud teleri ja telefoni maailmas ning on võibolla veidi vähem saanud tunda inimlikku armastust ja hoolimist, sest vanematel ei olnud selleks lihtsalt aega, hakkavad jõudma riigijuhtide staatusesse. Mis see endaga kaasa toob, ei tea. Varsti saame teada.

 Mis on kõige julgem tegu või otsus, mille oled elus vastu võtnud, mis andis sulle selleks sisendi ja kas tagantjärgi muudaksid midagi?

Elus on õnneks nii, et sellest, mis oleks võinud juhtuda või mis valesti minna, saad Sa aru tagantjärgi. Sellel hetkel, kui tuleb valik teha, ei ole kunagi otsustamiseks kogu infot ja iga valik on just seetõttu otsustamise hetkel ainuõige. Mina olen otsustanud usaldada elu, ennast ja oma sisetunnet. Kahetsemine ja soov tagantjärgi midagi muuta ei anna midagi. Tegu on tehtud ja sel hetkel ei saanud järelikult teisiti. Pilk tuleb ikka ettepoole suunata.

 Mis paneb su südame täna kiiremini põksuma, toob naeratuse su näole ja soojuse hinge?

Päikseline päev või ka vihmajärgne puhas värske õhk. Lõhnavad toomingad ja sirelid ning kogu see värskelt puhkev kevadine maailm meie ümber. Ma olen tõeline kevadelaps! Aga ka see, kui märkan, et kellelgi on olnud minu toest abi ning ta saavutab midagi, milleks varem ennast võimeliseks ei pidanud, sest juht on täpselt nii tugev, kui tugev on ta meeskond. Olulise inimese soe kallistus ja hea sõna. Väikese vennatütre südamest tulnud õhkamine: “Tädi Kristiina, Sa oled mu lemmik tädi!”. Ja kui ma vastan, et Sina oled minu kõige lemmikum Annabel kogu maailmas, vastab väike printsess: “Mhmhh, aitäh.” Sest kuulge - see ongi ju iseenesest mõistetav, et see on nii.

Õnn koosneb väikestest hetkedest, võtkem aega ja osakem neid märgata. Neid on palju rohkem, kui me oodata oskame.

 Millest räägivad Sinu ehtekarbis olevad ehted?

 Mul on kaks täiesti eraldiseisvat ehtekarpi. Üks on see, kuhu on kogunenud kingitusi vanaemadelt-vanaisadelt, emalt-isalt ja sugulastelt läbi kogu lapsepõlve. Seal on pärlitest ehteid, ripatseid, kulda ja karda. Enamus neist on väga vähe kantud, ma ei olnud suur ehete sõber. Kõrvarõngad püsisid samad lausa aastaid ja sõrmes on mul siiani vanaema poolt gümnaasiumi lõpuks kingitud sõrmus. Vahest ma vaatan seda karpi nostalgiast, aga võtan seda pigem kui kaasavara ja kasutusse ei ole sealt enam ammu midagi jõudnud.

Teine ehtekarp hakkas ennast koguma umbes seitse aastat tagasi, kui Eesti disain leidis üha enam tee poelettidele. See koosneb peamiselt kõrvarõngastest, Tanel Veenrest Kadi Veesaareni. Sekka ka mõned nahast käepaelad.

Millest see räägib? Ühest küljest sellest, et kodumaine disain on väga äge ja väärib igati esiletoomist ning ma hindan seda väga. Teisalt räägib see minu kohta ilmselt ka sellest, kes minust viimastel aastatel naisena on kujunenud. Põnev teekond, mille eest ma olen väga tänulik.

 Milliseid WildWomani ehteid soovitaksid ühele hingelt Wild Womanile ehk metsikule naisele.

Ma soovitan naistel kuulata oma intuitsiooni. Meis kõigis on see olemas. Laske tal rääkida ja usaldage seda sisetunnet, mis teid ühe või teise ehteni viib. See kas peegeldab teie hetke sisemist maailma või on just see võimestav miski, mida antud hetkel on vaja. Wild Womanist leiab iga naine endale just selle õige!

 

 

Veel Wildwomani lugusid

  1. Uuem lugu WildWomani lahedad ehteleiud igaks elujuhtumiks

    WildWomani lahedad ehteleiud igaks elujuhtumiks