9 soovitust, kuidas riietuse juurde ehteid sobitada

Ehted on kõige lihtsam viis, kuidas kiirelt enda välimust muuta. Isegi kui seljas on sama kleit, saad kiirelt moonduda argisest pidulikuks, asjalikust romantiliseks või lihtsalt väljanägemisele paari värvilaiguga uus hingamine anda. Kuidas?

Panime kirja 9 põhimõtet, mille järgi ehteid valides garanteerid alati väljapeetud välimuse.

 

1. Särav pidudeks, matt argipäevaks

Alusta lihtsalt sellest, mis Sind päeval ees ootab. Käevõrud ja käeketid kontorisse ei sobi, nendega on maru kehv trükkida. Kirikus ei ole kena kanda surnupealuud või muid rõhutatult mässulisi sümboleid. Ööklubis mõjuvad ootamatuna pärlikeed. Seega enne kui kodunt väljud, mõtle enda päevaplaan läbi.

Tööpäevadeks vali kivideta hõbeehted, klassikaline kuld või muu metall. Kui soovid kanda kive, vali väike teemant, tagasihoidlik pärl, must oonüks või mis iganes mati pinnaga kivi (korall, türkiis, jaspis, ahhaat jt). Säravad kivid nagu ametüst, tsitriin, topaas, kristall jt sobivad kontorisse vaid siis, kui nad on pisikesed, suurte säravate kividega ehted jäägu pidudeks.

2. Kui pead valima ühe, võta kõrvarõngad

Kuna kõrvarõngad on nii näo lähedal, on nad paratamatult kõigi vaateväljas, kellega kokku puutud. Samuti on kõrvarõngad kõige lihtsam viis, kuidas näole sära ja valgust lisada. Nii et kui pead mulje avaldamiseks valima vaid ühe ehte, kanna kõrvarõngaid, mis sobivad ideaalselt Sinu juuste, silmade ja naha tooniga.

Kui Sul on pikad juuksed, vali metall ja värv, mis nende taustal kõige paremini välja paistab. Kui soovid rõhutada silmi, vali silmade tooniga sarnane või võimalikult hele kristall. Arvesta ka näokuju – kõhnale näole lisavad vormikust ümarad või kaunistustega kõrvarõngad, ümara näo muudavad saledamas pikad rippuvad või pisarakujulised kõrvarõngad.

3. Mustrilisele taustale lihtsam ehe

Vali fookus – kas rõivastus või ehe. Kaht korraga ei saa. Kui Sul on mitmevärviline mustriline kleit, ei paista mustriga ehe selle pinnalt välja, vaid pigem ajab ka kleidimustri sassi. Samamoodi toimivad erilise tekstuuri ja kontrastsete õmblustega kangad – nendegi peal on ehteid raske märgata. Mitu erinevat mustrit koos mõjub peaaegu alati labaselt.

Kui Sinu riidekapis on palju mustriga rõivaid, vali pigem lihtsa joonega metalsed või ühevärvilised ehted. Kindla peale minek on leida mustrist üks värv ning kanda sellega juures sama värvi poolvääriskiviga ehteid. Näiteks punasel põhjal sinise neerumustriga kleidi juurde vali sama tooni korall või granaat või hoopis mustrisinine lasuriit). Mulje on tasakaalukam ja kaunim, kui ehted ei jää otse rõivaeseme peale (kaelakeed, ripatsid), vaid sellest veidi eemale (käevõrud, sõrmused, kõrvarõngad).

4. Efektne ehe nõuab tagasihoidlikku tausta

Kui Sul on mõni väga äge ehe, mida tahad esile tuua, vali talle võimalikult lihtne ühevärviline taust. Keeruka kujuga, mitmevärviline või lihtsalt suur ja efektne ehe tahab enda lähedusse rahulikku pinda, muidu ei paista ta silma või mõjub ülepakutuna.

On kaks viisi, kuidas rõivaste ja ehete värv maksimaalselt teineteise kasuks tööle panna. Julge ja äge lahendus on kasutada kontrastvärve. Näiteks lasuriit näeb imeline välja kollaste rõivaste taustal. Rubiin ja granaat, aga ka merevaik ärkavad ellu tumesinisel. Lillad ametüst või tšaroiit muutuvad eriti säravaks tumerohelisel või pruunil pinnal. Türkiis hakkab särama veripunasel ja larimar soojal pihlakapunasel. 

Aga kui see on Sinu jaoks liiga "hull", võid taustaks valida neutraalsed värvid (must, valge) või valida ehted ja rõivad toon toonis (beež roosaga, helesinine tumesinisega). Kui ehe ise on mitmevärviline (nt jaspisahhaat), kanna taustana mõnd ehtes olemasolevat tooni või elegantset musta või valget. Lihtsalt pea meeles, et korraga ei ole hea kanda rohkem kui kaht värvi. Musta või valget võid alati lisada, need arvesse ei lähe.

5. Arvesta looduse värvidega

Millised värvid sobivad kokku ja millised mitte, on paljuski tunde küsimus. Aga alustada võiksid sellest, millised värvid sobivad Sinu endaga. Selleks vaata enda juukse- ja silmavärvi ning nahatooni. Kui need on jahedad (eestlastel enamasti on), sobivad Sulle paremini hõbeehted, soojade toonidega tüdrukutele aga kuldehted. Heledapäised naised kipuvad tavaliselt olema jahedamad ehk hõbeda tüüpi, tumedapäised kullatüüpi. Jahedamad tüübid võiksid kanda punaseid, lillakaid ja siniseid toone, soojemad aga kollakaid, oranžikaid, rohekaid toone. Külmad toonid sobivad omavahel ja soojad toonid omavahel.

Üks hea nipp, kuidas otsustada värvide sobivuse üle, on mõelda, kas nad looduses koos eksisteerivad. Näiteks sobivad omavahel pärl ja merekarp ning kõik merevärvid rohekassinisest tormihallini, sooja lõunamere värvi larimar ja rannaliiva naturaalvalge, koralli punane ja sügavad meresinised. Ägedaid värvikombinatsioone leiab ka Eestis ringi vaadates: roosipunane ja leheroheline, karukellalilla ja tumepruun, härgheina ametüstililla ja tsitriinikollane.

6. Suurele daamile suured ehted

Ehteid valides on oluline arvestada enda kehaga: need peavad olema proportsioonis. Pisikesed ja õrnad ehted kaovad kogukama naise peal lihtsalt ära, rõhutades tema suurust ja muutes teda visuaalselt veelgi suuremaks. Kõhna või lihtsalt pisikese naise küljes mõjuvad rasked ja suured ehted rohmakate ahelatena, mis suruvad teda maadligi, muutes ta väiksemaks ja lühemaks.

Lisaks võiksid proovida arvestada enda kehatüübiga. Näiteks õuna tüüpi kehaga naised, kel on saledad käed-jalad, aga lai rind ja puus ning ümar keskkoht, ei sobi lühikesed kaelakeed. Need muudavad ülakeha visuaalselt lühemaks ja rõhutavad palli-muljet veelgi. Pigem on hea valida pika, rippuva vormiga ehted (kõrvarõngad, kaelakeed), mis keskkoha raskust visuaalselt hajutavad ja pikemaks-saledamaks muudavad.

Pirnikujulise kehaga naised, kel on kitsad õlad ja laiad puusad, ei peaks seevastu pikki kette kandma, sest need lisavad puusadele raskust. Pigem sobivad neile lühemad, julgemad ja vormikamad kaelaketid või korraga mitu ketti, et ülakeha visuaalselt „kaalu“ juurde saaks. Sama trikk sobib neile, kes tahaksid enda väikest rinda vormikamana näidata. Suurema rinna omanikud aga, kes büsti liigselt rõhutada ei soovi, võivad kaelakeest üldse loobuda ja tõmmata kõrvarõngaste abil tähelepanu enda näole.

 

7. Vähem on rohkem

Vali üks ehe või ehtekomplekt, mis jääb fookusesse. Detailidega mängida on küll tore, aga see mäng võib kergelt käest minna. Seega, nagu on öelnud Coco Chanel: „Enne kui majast väljud, vaata peeglisse ja võta üks asi ära.“

Võimsad ehted ei talu kaaslasi, nii et kanna neid üksinda või väga selgelt tagasihoidlikumate ehetega. Kui Sul on silmatorkav kaelaehe, vali pisikesed kõrvarõngad, kuid suuri ja uhkeid kõrvarõngaid kandes jäta kaelakee üldse ära. Kui kannad võimsat käevõru, võta suured sõrmused ära, ja vastupidi. Sõrmused omavahel ei konkureeri, neid võid ka päris mitut kanda, aga siis jälgi lihtsalt, et nad omavahel sobiksid.

Ehtekomplektide puhul hoia samuti tasakaalu. Kokkusobivad kõrvarõngad ja sõrmus – suurepärane! Aga kui lisad veel samasuguse ripatsiga kaelakee ja käevõru, oled üle pingutanud. Jäta külge vaid need ehted, mis teineteist täiendavad, ja loobu kõigest muust!

8. Kui raha napib, vali neutraalsus

Siin pole tegelikult midagi uut: kui vahendid on piiratud, töötab klassika kõige paremini. Teemant, pärl, kuukivi, roosa kvarts, mäekristall – need on kõige neutraalsemad ehtevalikud. Värvitud või õrna tooniga ehtekivid sobivad praktiliselt kõige juurde, pidulikkust saad reguleerida suuruse ja sära või ehete hulgaga.

Kui pead valima vaid paar ehet, mida soetada, soovitame sellist komplekti:

 • Lihtsad hõbedast või kullast kõrvarõngad argipäevaks
 • Klassikaline pärlkõrvarõngas või särava kiviga kõrvarõngad pidulikuks puhuks
 • Reguleeritava pikkusega kaelakee, mida saad kohandada iga pluuskaelusega
 • Üks särav või pärliga ripats pidudeks
 • Üks kivita hõberipats või kuldripats igapäevaseks kandmiseks
 • Üks statement-sõrmus, mis mõjub meeldejäävalt ja meenutab Sulle iga päev silma all olles Sinu naiselikku põhiolemust 

9. Jää iseendale truuks

Oled kuulnud sõna "moenarr"? Me kõik teame kedagi, kes poeb kas või nahast välja, et viimase moe järgi välja näha. Tegelikult ei ole mõtet lasta trendidel end tarbimisühiskonna orjaks muuta. Kui püüad alati lähtuda sellest, mis on moes, kaotad Sa iseennast ära ning peale selle kulutad tohutult raha, et "ajaga kaasas käia".

Palju tervislikum ja rahakotisõbralikum on jääda lihtsalt enesele kindlaks. Vali hetkemoest see osa, mis Sulle sobib ja Sinu kehale komplimendi teeb, ja loobu muust. Rõivad ja ehted, mis on kvaliteetsed ja kandja häid külgi rõhutavad, on alati moes.

Kõige tähtsam on, et kuulaksid lihtsalt enda sisetunnet ja kannaksid seda, mis sellega kokku kõlab. Sa võid kanda kõike koos kõigega, kui Sul on selline tuju! Ehted on loodud meie isikupära väljendamiseks ning liiga tõsiselt ei ole vaja seda mängu võtta. Seega, öelgu mood ja reeglid mis tahes, jää iseendale truuks. Sinu "mina" ongi ilus – ehi end iseendaks! 

Veel Wildwomani lugusid

 1. Uuem lugu Ärinaistest ehtegurmaanideks – WildWomani lugu

  Ärinaistest ehtegurmaanideks – WildWomani lugu

  Tallinnas Foorumi keskuses asuva WildWoman Ehtepoe käimapanevaks jõuks on Marika ja Mairi – kaks saarlasest õde, kes otsivad kogu maailmast kokku ägedaid poolvääriskive, sätivad need hõbe- ja kuldehetesse ning ehivad nendega Eesti naisi. Saame nendega lähemalt tuttavaks!

  Loe edasi
 2. Lugesid just seda 9 soovitust, kuidas riietuse juurde ehteid sobitada

  9 soovitust, kuidas riietuse juurde ehteid sobitada

  Ehted on kõige lihtsam viis, kuidas kiirelt enda välimust muuta. Isegi kui seljas on sama kleit, saad kiirelt moonduda argisest pidulikuks, asjalikust romantiliseks või lihtsalt väljanägemisele paari värvilaiguga uus hingamine anda. Kuidas?

 3. Vanem lugu Kuidas valida õige pikkusega kaelakee?

  Kuidas valida õige pikkusega kaelakee?

  Uut ripatsit või ketti osta on alati põnev, aga enne ostu mõtle läbi see, kus ja kuidas ehe Sinu kehal elama hakkab. Kui pikk on Su olemasolev kett? Kui pikk on ripats? Kui pika keti peaksid ripatsi juurde ostma, et see Sind tõesti kaunistaks?

  Loe edasi
Vaata kogu Wildwomani blogi