Wildwomani e-pood kasutab küpsiseid, et Sul oleks mugavam poodi kasutada. Kui jätkad lehel liikumist, eeldame, et oled küpsiste kasutamisega nõus. Soovi korral tutvu privaatsustingimustega siin
WW austajad on muidugi märganud, et paljude meie ehete juures on märge „rodeeritud“ või „carefree“ ehk hooldusvaba. Vahva, aga mida see tähendab?
Rodeerimine tähendab, et ehted on kaetud roodiumi kihiga, et need näeksid välja läikivamad ja kestaksid kauem – ei tekiks kriime ja hõbe ei tuhmuks. Mida veel kõrva taha panna? Siin on 11 kasulikku teadmist.
Rodeerimine, isegi kui Sa sellest midagi varem kuulnud ei ole, on ehtemaailmas levinud võte. Rodeeritakse hõbedat ja valget kulda ja ka kive (kuid mitte kõiki). Isegi teemantsõrmuseid rodeeritakse, sest see muudab briljandi sära veel briljantsemaks. Misasja, mida, miks, kes, kuidas? Kohe räägime.
Roodium on haruldane ja hinnaline metall, mis võib olla isegi 10-25 korda kallim kui kuld! Roodium on plaatina sugulane, hõbedakarva, väga läikiv, ei tuhmu ega korrodeeru. Ta on tugevam kui kuld ja hõbe ning väga vastupidav.
Roodium on ka väga pirtsakas, rabe ja ei lase ennast kuidagi ehteks vormida, roodiumist ehe puruneks kergelt nagu õrn klaas. Aga kaitsva kattekihina teistest materjalidest ehetel töötab ta väga hästi.
Roodiumikiht muudab ehted vastupidavamaks, kriimustuste suhtes vähem tundlikuks, säravamaks ja läikivamaks. Roodiumiga kaetakse eelkõige hõbedase tooniga ehteid (hõbe, valge kuld, pallaadium), sest ta ise on ka sama karva. Ka kulda saab iseenesest roodiumiga katta, aga see muudab kulla tooni, annab sellele heleda, valkja läike. Valgest kullast ehted, muideks, ongi kulla ja hõbedaste metallide (tihti ka hõbeda enda) nö segust, mis enamasti hõbedase tooni saamiseks rodeeritud. Rodeeritud hõbeda ja rodeeritud valge kulla erinevust on raske märgata. Küll aga märkad kohe hinnaerinevust, kuld muidugi kallim.
Kuld, rodeerimata valge kuld ja rodeeritud valge kuld. Milline on mis?
Rodeerimine on elektrokeemiline pinna viimistlemine ehk galvaniseerimine. Ehte rodeerimisel ehe alustuseks puhastatakse kõikvõimalikest jääkidest, kõik mustusejäägid viivad selleni, et rodeerimine ei õnnestu. Õhukese roodiumikihi aitab ehtele kanda positiivne elektrilaeng. Sealjuures peab olema maruettevaatlik, sest kui elektrilaeng on liiga suur, muutub roodium mustaks.
Kogu protsess võtab aega tund kuni poolteist.
Tundub peaaegu olematu, aga tegelikult on see piisav isegi selliste ehete kaitsmiseks, mida kannad nii päeval kui öösel, peol ja sporti tehes. Selleks, et kaitsta ehteid, mis saavad vähem vatti (näiteks kõrvarõngad ja ripatsid ja muud, mida kannad harvem) piisab juba 0,10 kuni 0,50 mikroni paksusest roodiumikihist.
Liialdused ei ole kunagi head, eksole, nii ka roodiumikihiga. Kui see juhtub liiga paks saama, siis võib ta mureneda hakata. Ikka roodiumi rabeduse pärast. Ja samas, kui kiht on liiga õhuke, siis kulub see liiga kiirelt.
Wildwomani ehteid katab roodiumikiht, mis sõltuvalt ehtest jääb vahemikku 0.35-0.75 mikronit. Täpselt nagu peab.
Roodiumikiht on hüpoallergeenne ja see ei põhjusta nahaärritust. Muideks, kui sul on mõni ehe, mis su nahale mingil põhjusel ei meeldi, siis võib rodeerimine lahendus olla.
Küll aga peaksid Sa teadlik olema paarist ohust. Esiteks, kui oled ostnud ehte, kus roodiumikihi all olev metall sisaldab niklit (näiteks valges kullas võib seda leiduda), siis pealiskihi kulumisel võib ehe allergiat tekitama hakata. Lahenduseks lihtsalt ülerodeerimine.
Ja teiseks, kui ostad ehte kuskilt väljaspoolt Euroopa Liitu, siis võib juhtuda, et hõbeda ja roodiumi kihi vahele on lisatud kiht niklit, sest see on väga heledatooniline. Ehk, kui Sul on nikliallergia, siis ole väljastpoolt ELi ostetud rodeeritud ehete ostmisel ettevaatlik. Vahel suisa luisatakse niklikiht roodiumikihiks, nad näevad sarnased välja. ELis on nikli kasutamine keelatud.
Tasub teada, et roodiumikiht ei ole igavene, ka see kulub ja võib juhtuda, et mõne aasta möödudes võib Su ehe uut rodeerimist igatseda.
Kui kiiresti see kiht maha kulub? Sõltub. Näiteks Sinu naha pH tasemest, sellest, kas ehe (nt sõrmus) puutub kokku kodukeemiaga ja millisega. Ja isegi Sinu elukoha õhusaaste võib seda mõjutada.
Tavaliselt vajab igapäevaselt kantav sõrmus uut kaistvat roodiumikihti aasta või poolteise pärast. Aga kui kannad ehet harvem kui igapäevaselt, kestab see muidugi ka kauem.
Hõbedale rodeerimine istub hästi. Ja istub ka neile hõbeehte omanikele, kes armastavad nn heledat, külmatoonilist ja uhkelt läikivat metalli. Kellele aga meeldib hõbeda puhul just elus, tumenev toon ja pisut matim pind, siis tasub rodeerimata ehete poole vaadata.
Rodeeritud hõbe on mugav ka seetõttu, et kerge kaitsekihi kulumine ei paista välja, kuna metallide toon on sarnane. Kulunud kohti saab ka kodus poleerida ja ei ole kohe vaja uuesti rodeerima tormata.
Pärlid, korallid ja poorsed kivid rodeerimist ei talu. Elektrokeemilise protsessi käigus tekkiv kuumus ja kasutatav hape võivad pärlite, korallide ja pehmemate/poorsemate kivide pealispinda kahjustada, see võib muutuda ebaühtlaseks nii struktuurilt kui värvilt.
Küll aga taluvad rodeerimist hästi tugevad kivid nagu teemantid, safiirid, rubiinid.
Kui Sul tekkis ahvatlus ka oma kollasest kullast ehted rodeerida lasta, siis seda saab teha küll, aga pea meeles – selle toon muutub valge kulla sarnaseks ja kui roodium hakkab maha kuluma, hakkab kollane toon läbi kumama. Pead arvestama, et kui tahad ehte kaunist väljanägemist säilitada, pead arvatavasti seda pisut tihedamini uuesti rodeerimas käima.
Kõik, mis on kasutuses, kulub, aga siiski saad ühtteist ise silmas pidada, et uut ehte rodeerimist ei peaks niipea ette võtma:
Paljud ehted Wildwomani valikus on juba rodeeritud. Aga kui mõni satub mitte olema või kui sul on kodus ehteid, mis tahaksid rodeerimist (ja taluvad seda) või siis kui mõni vanem ehe tahab taasrodeerimist, siis – Wildwoman aitab. Kuni keskmise suurusega ehte rodeerimise hind on 35 €, suuremad veidi kallimad. Aega läheb paar tööpäeva, vajadusel transport lisaks.